Смешко: Відмова від Будапештського меморандуму – провина нашої влади і вирок міжнародній системі ядерного роззброєння
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" ексголова СБУ Ігор Смешко заявив, що відсутність "ядерної парасольки" може призвести до втрати територій. Він підкреслив, що Будапештський меморандум, який гарантує суверенітет України, необхідно виконувати.
Будапештський меморандум потрібно виконувати. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив ексначальник Головного управління військової розвідки Міністерства оборони, колишній голова Служби безпеки України генерал-полковник Ігор Смешко.
"Я не перший раз привертаю увагу не тільки в нашій країні, але й у світі до необхідності виконання Будапештського меморандуму. Його невиконання – це не лише втрата Україною її повного суверенітету і територіальної цілісності. Які були гарантовані їй провідними ядерними державами світу в обмін на наш третій за потужністю арсенал ядерної зброї, яку ми знищили. Це і руйнація всієї системи міжнародного права, яке було встановлено після Другої світової війни. Особливо що стосується питань ядерного роззброєння і нерозповсюдження ядерної зброї у світі", – сказав він.
Ексголова СБУ вважає приклад України показовим.
"Тепер усім наочно видно, після прикладу з Україною, що якщо маєш ядерну зброю – ти захищений. Не маєш – готуйся до вторгнення та втрати територій. У разі, коли не маєш іншої надійної ядерної парасольки. За яку, до речі, прийдеться також платити і політичними, і економічними, і дипломатичними поступками небезкорисливому ядерному союзнику", – пояснив Смешко.
Смешко: На прикладі України всім у світі видно: є ядерна парасолька – ти захищений, ні – готуйся до вторгнення і втрати територій. Читайте повну версію інтерв'ю
Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі, заявили у МЗС України.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.