Справи Майдану з управління спецрозслідувань передадуть в інші відомства за підслідністю – Касько
В управління спецрозслідувань Генпрокуратури не має бути функцій слідства, заявив перший заступник генпрокурора України Віталій Касько. Він зазначив, що керівнику управління Сергієві Горбатюку запропонують перейти на посаду в Держбюро розслідувань, або він зможе пройти атестацію і перевірки та залишитися працювати у ГПУ.
Усі кримінальні провадження, які розслідує управління спецрозслідувань Генпрокуратури України, до 20 листопада передадуть в інші відомства. Про це в інтерв'ю "Укрінформу", яке вийшло 16 жовтня, заявив перший заступник генпрокурора України Віталій Касько.
Він підкреслив, що після 20 листопада у прокуратури мають залишатися тільки функції процесуального керівництва.
"Слідчих у прокуратурі бути не повинно вже давно. Прокуратура постійно відтягувала цей процес, прибігала в парламент, розказувала про те, що все пропаде, усе завалиться, усе вмре, треба терміново ще на рік продовжити повноваження слідства, і так відбувалося декілька років поспіль. Ми поставили на цьому крапку. Хтось мав це зробити. Відповідно до 20 листопада всі кримінальні провадження, які розслідувалися у прокуратурі, передадуть за підслідністю до Нацполіції, Держбюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро і Служби безпеки України", – сказав Касько.
Заступник генпрокурора заявив, що справи Майдану, які розслідували в управлінні спецрозслідувань, – це "збиране поняття".
"У моєму розумінні справи Майдану – це застосування летальної зброї і жорстокого поводження з мирними протестувальниками. Ця категорія злочинів підслідна ДБР. Але в управлінні спецрозслідувань справи Майдану трохи інакше розглядають. Туди включають і купу економічних справ стосовно колишніх високопосадовців. Ці справи мають перейти в НАБУ. Цей процес уже пішов, є графік передачі проваджень, вони ревізуються і направляються за підслідністю. При цьому, що стосується справ Майдану у вузькому розумінні, то є домовленість із керівництвом ДБР про створення в цьому відомстві спеціального підрозділу, куди буде запропоновано перейти без конкурсу слідчим управління спецрозслідувань. У свою чергу у ГПУ буде створено спеціальний департамент із процесуального керівництва за справами Майдану. Працівники управління спецрозслідувань зараз визначаються, чи вони підуть здійснювати процесуальне керівництво за цими справами, чи вони будуть дорозслідувати ці справи у ДБР", – сказав Касько.
Він заявив, що керівнику управління Сергієві Горбатюку запропонували перейти у ДБР.
"Якщо залишатися тут (у ГПУ. – "ГОРДОН"), то відповідно потрібно проходити через атестаційні процедури, подавати заяву і так само проходити всі тести, перевірки на доброчесність, і після цього відповідні конкурсні процедури на заняття адміністративної посади. Звичайно, якщо він захоче посісти адміністративну посаду в департаменті. Ми ж не знаємо, де він себе бачить і вважає, що може краще проявити свої професійні здібності" – повідомив Касько.
21 листопада 2013 року в Києві через відмову уряду підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом розпочався мітинг на Майдані, який переріс у масові протести по всій країні. Протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За даними ГПУ, у січні – лютому 2014 року в Києві загинуло 78 мітингувальників і 13 силовиків, понад 200 осіб дістало вогнепальні поранення, ще приблизно 1000 протестувальників – інші тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.
11 липня 2018 року тодішній генпрокурор Юрій Луценко підписав наказ про ліквідацію низки департаментів ГПУ, зокрема департаменту спеціальних розслідувань, який займався справами Євромайдану. Було створено слідче управління спецрозслідувань як самостійний структурний підрозділ з тією самою штатною чисельністю. У Генпрокуратурі зазначили, що Горбатюк, як і інші посадові особи ліквідованих підрозділів, дістане посаду в новоствореному. 16 липня Луценко заявив, що Горбатюка призначили начальником управління спеціальних розслідувань ГПУ.
7 червня 2019 року Луценко підписав наказ про ліквідацію управління спецрозслідувань ГПУ, яке займається справами Євромайдану, і створення управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях спеціальної категорії, однак 12 червня скасував його.