Столтенберг про "Північний потік – 2": Це питання вирішувати не НАТО
НАТО займається питанням енергетичної безпеки, оскільки розуміє, що між питаннями енергетики та безпеки є взаємозв'язок, заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг.
Питання будівництва газопроводу "Північний потік – 2" не належить до тих, які може вирішити НАТО, сказав генсек Альянсу Єнс Столтенберг журналістам перед самітом у Брюсселі. Його спілкування із представниками ЗМІ транслювали на сайті Альянсу.
"Є різні погляди на газопровід "Північний потік – 2", це добре відомо. Це питання вирішувати не НАТО, це національне рішення, але НАТО займається енергетичною безпекою, оскільки ми розуміємо, що є взаємозв'язок між питаннями енергетики та безпеки", – зазначив він.
Столтенберг додав, що в НАТО вважають важливою диверсифікацію постачання енергоресурсів. Генсек підкреслив, що потрібно інвестувати у поновлювані джерела енергії.
"Але щодо "Північного потоку" є різні погляди. НАТО не може вирішити це питання. Це перебуває поза сферою діяльності НАТО", – сказав він.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який з'єднає Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Довжина маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його наполовину фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" уведуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький називав газопровід новою гібридною зброєю Росії проти Заходу.
Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили будувати трубопровід на своїй території. Данія – поки що ні.
Київ наполягає, що Росія повинна зберегти транзит газу через територію України після будівництва "Північного потоку – 2". За словами президента РФ Володимира Путіна, постачання газу через Україну буде залежати від економічної доцільності.
За даними американського журналу Foreign Policy, США незабаром можуть ввести санкції проти п'яти європейських компаній, задіяних у проекті "Північний потік – 2".