Трепак: Єдине, що зробив олігарх Порошенко у межах процесу "деолігархізації", – інших олігархів "притиснули"

Трепак зазначив, що олігархи вимушені домовлятися із президентом
Фото: Віктор Трепак / Facebook

Суміщення статусу олігарха зі статусом президента не стимулює створення демократичної та успішної країни, вважає екс-заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак. Він назвав головним олігархом президента України Петра Порошенка.

Обійнявши посаду президента України, Петро Порошенко став головним олігархом у країні. Таку думку у статті для ZN.UA висловив колишній заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак.

"Це якісно змінило не лише його особисте становище, а й загальний розклад сил у державі. Йому вже не потрібно було домовлятися із представниками влади і витрачатися на них. Ставши президентом, Порошенко отримав надсприятливі умови для власного економічного зростання і зміцнення – у його розпорядження потрапили колосальні економічні, політичні, фінансові та інші ресурси", – написав він.

За словами екс-заступника голови СБУ, "інші олігархи, щоб зберегти свої сфери впливу і убезпечити себе, змушені домовлятися і співпрацювати" із президентом.

"Більшість із них, що, власне, й "виросли" на пристосуванні, так і вчинили. А деякі з часом навіть увійшли в таку довіру, що їх стали запрошувати до "ситуаційної кімнати" для обговорення й вирішення глобальних "державних проблем". Хто ж не зміг домовитися чи не схотів співпрацювати на визначених йому умовах, змушений був залишити Україну. Отже, єдине, що було зроблено в рамках процесу "деолігархізації", – це те, що інших олігархів "притиснули" і визначили їм нове місце в олігархічній системі, що забезпечило б можливість використовувати їхні ресурси для "державних" потреб", – зазначив Трепак.

Він уважає, що поєднання статусу олігарха зі статусом президента "не стимулює очільника держави творити  демократичну та успішну країну".

"Навпаки, такий президент кровно зацікавлений будувати державу "під себе", щоб мати можливість використовувати її у своїх приватних інтересах. За таких умов справжнє демократичне реформування будь-якої країни неможливе за визначенням (хоч скільки б положень про європейський курс розвитку записували у Конституцію). Концентрація державної влади в такої особи загрожує країні рухом у геть протилежному напрямку – до авторитаризму, диктатури, масового порушення прав людини", – підкреслив Трепак.