Трепак: В Україні зруйновано не основи корупції, а нову антикорупційну систему, яка навіть не почала ще до пуття функціонувати
Система влади в Україні продовжує функціонувати на корупційних засадах, починаючи з її формування і закінчуючи відповідальністю за владні зловживання, зазначив екс-заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак.
Керівництво України, яке прийшло до влади 2014 року, не поклало край корупційному управлінню державою, що стало однією з причин Революції гідності. Про це екс-заступник голови Служби безпеки України (СБУ) Віктор Трепак заявив у статті для ZN.ua.
"Нині вже очевидно, що в найближчі роки зламати "хребет" корупції не вдасться. З тієї простої причини, що суспільна революція не привела до революційної зміни влади. Система влади і далі функціонує на корупційних засадах, починаючи з її формування і закінчуючи відповідальністю (точніше – безкарністю) за владні зловживання", – написав він.
За словами екс-керівника СБУ, корупційні принципи часів екс-президента Віктора Януковича нова влада "взяла собі на озброєння, лише пристосувавши їх під нову суспільну ситуацію".
Антикорупційна система в Україні була створена, на думку Трепака, усупереч бажанню влади, "під тиском громадськості і примусом Заходу".
"По ходу влада вела свою "підривну" діяльність, руйнуючи основу нової антикорупційної системи – закладаючи в закон неконституційні положення і ставлячи нові органи у політичну залежність, проводячи фейкові конкурси і заводячи в ці органи своїх людей, стравлюючи ці органи між собою, винахідливо їх дискредитуючи, не наділяючи потрібними повноваженнями, створюючи штучні перепони для їх "запуску" та діяльності, вихолощуючи в інші способи суть антикорупційної реформи", – написав він.
Трепак зазначив, що замість протидії корупції антикорупційні структури зайняті боротьбою між собою.
"За нинішньої ситуації влада не піде на ліквідацію нових антикорупційних структур – у цьому немає жодної потреби. Вони залишаться, але вже не такими, якими мали би бути для дієвої та ефективної протидії корупції. Така сама доля чекає на Державне бюро розслідувань, що анонсоване як незалежний орган досудового розслідування. І все стане на свої місця: боротьба з корупцією, як і раніше, буде жорстко керованим згори процесом, в основі якого лежатимуть приватно-політичні інтереси. Але робитимуть це нові "незалежні" антикорупційні структури", – вважає він.
На думку екс-заступника голови СБУ, на четвертому постреволюційному році можна було б уже зруйнувати основи політичної корупції в Україні.
"Проте доводиться констатувати, що зруйновано не основи корупції, а нову антикорупційну систему, яка навіть не почала ще до пуття функціонувати. А це означає, що Україна стрімко втрачає цивілізаційну перспективу, бо їй і надалі доведеться борсатися в корупційному "болоті". І це триватиме доти, доки з політичної арени не буде усунуто олігархату – цієї суспільної "ракової пухлини", осереддям якої є вища політична влада, що впродовж чверті століття "з'їдає" Україну", – заявив Трепак.
В Україні створено такі антикорупційні органи, як Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство із запобігання корупції, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), Державне бюро розслідувань. Усі ці органи вже стали фігурантами різних скандалів.