Труба назвав відкрите проти нього кримінальне провадження помстою Порошенка
Сьогодні стало відомо, що Офіс генпрокурора відкрив кримінальне провадження щодо ексдиректора Державного бюро розслідувань Романа Труби за статтями Кримінального кодексу України "втручання в діяльність працівників правоохоронних органів" та "розголошення даних досудового слідства". Труба висловив думку, що так експрезидент України Петро Порошенко "прагне помсти" за 13 кримінальних проваджень, які відкрило проти нього відомство.
Колишній глава Державного бюро розслідувань України Роман Труба, щодо якого відкрив провадження Офіс генпрокурора, звинуватив у цьому експрезидента України Петра Порошенка. Про це він написав у своєму Telegram.
Труба сказав, що в цьому питанні є два складники – політичний і правовий.
"Почнемо з політичного: це очікувано. По-перше, це особисте – Петро Олексійович прагне помсти за професійну роботу, яку вели слідчі ДБР у межах 13 кримінальних проваджень, учасником яких він є. По-друге, йому потрібно перекривати докази, здобуті під час розслідування, політичною картою: поставити під сумнів об'єктивність дій керівника, чим знецінити результати роботи ДБР. Саме із цим меседжем він буде заходити до європейських політиків – це його єдиний захист", – переконаний ексглава ДБР.
Труба висловив думку, що у кримінального провадження стосовно нього немає перспектив.
"Постає головне питання: хто замовив та встановив прослуховування в кабінеті директора ДБР, адже саме ця подія стала підставою для створення фейкових записів? Хто автор цього сценарію? На ці питання важливо офіційно отримати відповіді в рамках існуючого кримінального провадження. Щодо правової частини, тут усе просто: внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не є чимось незвичайним, адже всі звернення, заяви мають бути перевірені в рамках відкритого кримінального провадження. Буду співпрацювати із правоохоронцями та давати відповіді на їхні питання", – додав ексглава Держбюро розслідувань.
21 вересня Труба повідомив, що в його кабінеті виявили апаратуру для прослуховування. ДБР відкрило кримінальне провадження за цим фактом.
20 листопада в Telegram-каналі "Трубу прорвало" оприлюднили записи з розмовами. Автори стверджують, що на них зафіксовано бесіди Труби в його кабінеті про справи, які розслідує відомство. Нібито вказівки, кого допитувати, кого "підвісити", а кого "наздоганяти", надходять безпосередньо з Офісу президента. Головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов заявив, що його джерела підтверджують достовірність опублікованих у Telegram аудіозаписів.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що поки не може коментувати "касетний скандал" за участю директора ДБР, але вивчить це питання. Труба назвав записи фейком та провокацією і відмовився коментувати їх. Він заявив, що не може підтвердити, чи його голос чути на записах.
Глава Держбюро розслідувань стверджував, що прослуховування встановлювали не співробітники правоохоронних органів, але пізніше сказав, що до цього може бути причетним співробітник ДБР.
3 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому з техніко-юридичними правками законопроєкт №2116 "Про внесення змін до закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності Державного бюро розслідувань", який передбачає зміну керівництва відомства після набуття законом чинності.
27 грудня Зеленський звільнив Трубу і призначив тимчасовою виконувачкою обов'язків директора відомства нардепку від "Слуги народу" Ірину Венедіктову.
9 січня 2020 року Офіс генпрокурора відкрив провадження щодо Труби за ст. 343 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність працівників правоохоронних органів) і ст. 387 (розголошення даних досудового слідства).