У ЄС закликали не допустити нової гонки озброєнь через припинення дії Договору про ліквідацію ракет
ЄС неодноразово закликав РФ брати до уваги серйозну стурбованість, пов'язану з невиконанням Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності, заявив офіційний представник Європейської комісії Карлос Мартін Руїс де Гордехуела.
У Євросоюзі неодноразово підкреслювали важливість Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. Про це на брифінгу 2 серпня у Брюсселі заявив офіційний представник Європейської комісії Карлос Мартін Руїс де Гордехуела, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Протягом останніх 30 років ДРСМД робив значний внесок у європейську та міжнародну безпеку, а також у міжнародну стабільність. Приблизно 3 тис. ракет було видалено з європейської території і знищено під контролем... ЄС неодноразово закликав РФ брати до уваги серйозну стурбованість, пов'язану з невиконанням цього договору", – сказав він.
За словами де Гордехуели, у ЄС хотіли б продовження дії договору.
"Потрібно виявляти обережність, не можна увірватися в нову гонку озброєнь після значного скорочення арсеналів по закінченню "холодної війни", – додав представник ЄК.
Він також сказав, що в ЄС хочуть якнайшвидшого діалогу із РФ щодо інших аспектів контролю над озброєннями.
США оголосили про намір припинити виконання підписаного в 1987 році ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань більше ніж 500 км.
4 грудня 2018 року держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов'язань у межах ДРСМД. У Кремлі заявили, що вихід США з договору може призвести до порушення стратегічного балансу у світі.
1 лютого 2019 року Помпео анонсував вихід США із ДРСМД. Рішення набуде чинності за шість місяців, якщо за цей час РФ не знищить крилатих ракет 9М729 і не повернеться до виконання умов угоди.
2 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США із ДРСМД із нього виходить Росія.
4 березня він підписав указ, згідно з яким Росія зупиняє виконання ДРСМД.
25 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія має до 2 серпня знищити свої ракети 9М729. За його словами, відповідь НАТО у разі, якщо Росія не виконає угоди, буде "оборонною, виваженою і скоординованою". "Ми не маємо наміру розміщувати нові ядерні ракети наземного базування в Європі. Ми не хочемо нової гонки озброєнь. Але оскільки Росія розгортає нові ракети, ми маємо зробити так, щоб наше стримування та захист залишалися ефективними", – сказав генсек НАТО.
3 липня Путін підписав закон про зупинення ДРСМД, того самого дня документ набув чинності.
Сьогодні з договору вийшли США.
У НАТО заявили, що союзники США по Північноатлантичному альянсу повністю підтримують рішення Вашингтона вийти із ДРСМД, і Росія несе виключну відповідальність за припинення дії документа.