Росія запропонувала США оголосити мораторій на розміщення ракет середньої та меншої дальності
Сьогодні США офіційно вийшли з договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що питання повернення до домовленостей щодо контролю над ракетами з порядку денного не знімали.
Росія запропонувала США і НАТО оголосити мораторій на розміщення ракет середньої та меншої дальності. Про це в інтерв'ю ТАСС повідомив заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.
Він зазначив, що російська сторона в односторонньому порядку запровадила такий мораторій у лютому цього року. Тоді президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія не розміщуватиме зброї середньої та меншої дальності, доки у відповідних регіонах світу не з'явиться така зброя американського виробництва.
Говорячи про можливість повернення до домовленостей щодо контролю над такими системами, Рябков підкреслив, що питання про домовленості з порядку денного не знімають.
Він додав, що Росія не дозволить владі інших країн розмовляти з нею за допомогою "тиску, пресингу і сили".
США оголосили про намір припинити виконання підписаного в 1987 році ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань понад 500 км.
4 грудня 2018 року держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов'язань у межах ДРСМД. У Кремлі заявили, що вихід США із договору може призвести до порушення стратегічного балансу у світі.
1 лютого 2019 року Помпео анонсував вихід США із ДРСМД. Рішення набуде чинності за шість місяців, якщо за цей час РФ не знищить крилатих ракет 9М729 і не повернеться до виконання умов угоди.
2 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США із ДРСМД із нього виходить Росія.
4 березня він підписав указ, згідно з яким Росія припиняє виконання ДРСМД.
25 червня Столтенберг заявив, що Росія має до 2 серпня знищити свої ракети 9М729. За його словами, відповідь НАТО у випадку, якщо Росія не виконає договору, буде "оборонною, виваженою і скоординованою". "Ми не маємо наміру розміщувати нові ядерні ракети наземного базування в Європі. Ми не хочемо нової гонки озброєнь. Але, оскільки Росія розгортає нові ракети, ми повинні зробити так, щоб наше стримування та захист залишалися ефективними", – сказав генсек НАТО.
3 липня Путін підписав закон про припинення ДРСМД, того ж дня документ набув чинності.
Сьогодні з договору вийшли США.