У Кремлі прокоментували постачання норвезької нафти у Білорусь
26 січня у Білорусь почала надходити нафта з Норвегії. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков пояснив те, що відбувається, економічною доцільністю.
Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков вважає закупівлю Білоруссю нафти в Норвегії питанням економічної доцільності. Про це він сказав журналістам 31 січня, інформує ТАСС.
За словами спікера, будь-яка країна має діяти, зважаючи на свої інтереси, коли "йдеться суто про економіку, комерційну вигоду".
Якщо норвезька нафта коштує Білорусі дешевше за російську, то її придбання доцільне, підкреслив Пєсков.
26 січня перша партія норвезької нафти надійшла для перероблення на нафтопереробний завод "Нафтан" в Новополоцьку. Загалом у Білорусь мають доправити 86 тис. т нафти з родовища Johan Sverdrup.
Білорусь і Росія не можуть домовитися щодо вартості нафти, тарифу на транзит через Білорусь і компенсації "за погіршення економіки білоруських НПЗ" після так званого податкового маневру в РФ.
У вересні 2019 року президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що в разі, якщо Москва "нахилятиме" Мінськ, щоб запровадити ринкову ціну на свою нафту, Білорусь візьме сировину з Європи, перекривши транзит російської нафти. Після переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним 30–31 грудня Лукашенко дав доручення знайти альтернативні джерела постачання.
3 січня 2020 року стало відомо, що Білорусь 1 січня припинила відвантаження нафтопродуктів на експорт. Агентству "Интерфакс-Запад" у пресслужбі "Белнефтехима" підтвердили цю інформацію, але підкреслили, що припинення тимчасове.
4 січня Росія і Білорусь домовилися про постачання першої партії російської нафти за ціною, яка не передбачає премії для постачальника. За даними ЗМІ, постачати нафту з Росії в Білорусь в січні збиралися компанії "Роснефть" і "Нефтиса". Увечері того самого дня відновили постачання сировини з РФ на білоруські нафтопереробні заводи.
Білорусь розпочала пошуки альтернативного постачання нафти замість російської. Відповідні пропозиції надіслали в Україну, Польщу, Казахстан, Азербайджан та інші країни. 21 січня Лукашенко заявив, що Білорусь прагнутиме постачати з російського ринку 30–40% від необхідних обсягів нафти.
Російська нафта йде в Білорусь і в інші країни нафтопроводом "Дружба" – найбільшою у світі системою магістральних нафтопроводів. Російську нафту постачають до білоруського Мозиря, де нафтопровід розгалужується на дві гілки: північну (територією Польщі, Німеччини, Латвії і Литви) і південну (територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії).