Угорщина має право порушувати будь-яке питання в рамках ЄС, але рішення стосовно України не можуть прийматися без України – МЗС
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що зі здивуваням сприйняли заяву міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто щодо перегляду Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Рішення щодо України в Європейському союзі не можуть ухвалювати без неї, заявили в українському зовнішньополітичному відомстві, коментуючи висловлювання міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто про перегляд Угоди про асоціацію між Європейським союзом і Україною через український закон "Про освіту".
"МЗС України зі здивуванням сприйняло заяву міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто стосовно перегляду Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Україна завжди сприймала Угорщину як важливого партнера, з яким вирішувала всі питання шляхом діалогу. Це стосується і ситуації щодо нового закону України "Про освіту". Угорщина має право порушувати будь-яке питання в рамках ЄС. Але рішення стосовно України не можуть прийматися без України, яка платить надзвичайно високу ціну за своє місце в Європі", – зазначили у відомстві.
У МЗС нагадали, що європейське майбутнє було і залишається спільною метою всіх українських громадян, зокрема й угорської національності.
"Саме під прапорами об'єднаної Європи відбулася Революція гідності. Саме за європейське майбутнє Україна страждає від російської агресії", – додали у відомстві.
У міністерстві заявили, що неодноразово говорили про свою відкритість до переговорів щодо закону "Про освіту".
"Попри пропозицію української сторони щодо спільного відвідання Закарпаття главами МЗС двох країн, угорською стороною було ухвалено рішення здійснити такий візит в односторонньому порядку. Проте міністр закордонних справ України Павло Клімкін готовий відвідати Будапешт 12 жовтня, а міністр освіти і науки України Лілія Гриневич підтвердила готовність зустрітися з міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом в Києві 19 жовтня. Ми готові до діалогу на міждержавному рівні, на рівні громад та у рамках міжнародних організацій. Ми чекаємо представників угорського парламенту як у Києві, так і в Закарпатті. Але дискусія має вестися на основі аргументів", – ідеться в заяві.
9 жовтня Сіярто заявив в Ужгороді, що новий український закон "Про освіту" порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Коментуючи пропозицію Клімкіна відвідати Закарпаття разом і обговорити документ, Сіярто заявив, що його український колега "запізнився зі своєю пропозицією, оскільки закарпатських угорців слід було питати до ухвалення закону".
У відповідь Клімкін сказав, що перегляд Угоди про асоціацію можливий лише в контексті забезпечення чіткої європейської перспективи України.
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". 28 вересня він набув чинності.
Документ уводить 12-річну шкільну освіту та посаду освітнього омбудсмена, а також розширює використання української мови в навчанні.
Занепокоєння щодо мовної статті в законі висловили Угорщина, Молдова, Польща, Росія, а також Болгарія і Греція.
10 вересня Сіярто назвав український закон "ганебним і безчесним" та розпорядився, щоб угорські дипломати не підтримували жодної української ініціативи в міжнародних організаціях.
26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини заявили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".
12 жовтня закон обговорять у Парламентській асамблеї Ради Європи.