Угорщина обіцяє й далі блокувати прагнення України стати членом НАТО
Спікер МЗС Угорщини Тамаш Менцер заявив, що блокування курсу України на членство в НАТО буде тривати, доки українська влада "не припинить утискати права етнічних меншин і не поверне їм тих прав, які в них були раніше".
Через закон про освіту Угорщина не буде змінювати своєї позиції щодо України й надалі блокуватиме її прагнення стати членом НАТО. Про це 11 липня заявив прес-секретар МЗС Угорщини Тамаш Менцер, повідомляє "Німецька хвиля".
За його словами, блокування курсу України на членство в НАТО триватиме, доки українська влада "не припинить утискати права етнічних меншин і не поверне їм тих прав, які в них були раніше". Менцер підкреслив, що доти Угорщина накладатиме вето на будь-які спільні двосторонні рішення та заяви України й НАТО.
Утім, спікер угорського МЗС пообіцяв, що держава не стане накладати вето на рішення саміту, присвяченого безпеці в Чорноморському регіоні.
Угорщина блокує зближення України з НАТО через український закон "Про освіту", який розширив застосування української мови в навчанні. Після ухвалення закону Будапешт висловив занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто говорив, що блокуватиме зближення України із ЄС і НАТО, доки Київ не внесе змін до документа.
Ініціативу подали на експертизу до Венеційської комісії, яка сформулювала висновки 8 грудня 2017 року. Києву запропонували внести зміни до 7-ї статті – щодо недискримінації навчання недержавними мовами, які не є офіційними в Європейському союзі. Зокрема йшлося про викладання в середній школі російською мовою. Комісія не стала наполягати на зміні статті закону, але рекомендувала Україні вжити заходів щодо недопущення дискримінації мов національних меншин.
14 лютого 2018 року Кабмін подав до Верховної Ради законопроект, в якому запропонував продовжити перехідний період упровадження мовної статті закону "Про освіту" до 2023 року.
За підсумками українсько-угорських консультацій, які відбулися на Закарпатті 22 червня, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Будапешт не проти участі президента України Петра Порошенка в липневому засіданні Україна – Грузія – НАТО в Брюсселі, однак Угорщина не підтримуватиме двосторонніх відносин Київ – Альянс до виконання рекомендацій Венеційської комісії до закону "Про освіту". "Ми не маємо нічого проти, щоб у межах саміту відбулося засідання безпеки на Чорному морі, на яке запросять президента України Петра Порошенка", – заявив він. Утім, Сіярто підкреслив, що рішення Угорщини про блокування політичних зустрічей комісії Україна – НАТО залишається чинним.
23 червня міністр закордонних справ України Павло Клімкін говорив, що в Брюсселі планують єдине засідання Україна – Грузія – НАТО. "Чому так вирішено? Не через те, що ми не можемо обрати інший формат. Оскільки саміт НАТО... вже настільки напаковано, що реально для того, щоб провести в повномасштабному форматі, маємо це робити з нашими грузинськими друзями та партнерами", – сказав Клімкін.