Український Boeing в Ірані могли збити ракетою російського зенітного комплексу "Тор" – РНБО
Україна використає всі напрацювання з розслідування атаки на малайзійський Boeing рейсу МН17, щоб встановити істину у справі про загибель українського літака в Ірані, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
Фахівці, зокрема, вивчають версію ураження Boeing в Ірані ракетою російського зенітного комплексу "Тор", повідомив 9 січня "Цензор.НЕТ" секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
У ніч на 9 січня в Іран прибула державна комісія з розслідування катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України". До її складу входять фахівці, які беруть участь у міжнародному розслідуванні аварії малазійського Boeing рейсу МН17.
"У складі групи 45 осіб, це представники 12 міністерств і відомств. Нині триває нарада за участю представників компетентних органів Ірану, в тому числі іранського ІСАО – міжнародної організації цивільної авіації. Вивчаються різні версії раптового падіння літака, серед основних: ураження літака зенітною ракетою зенітних ракетних комплексів, зокрема ЗРК "Тор", бо інформація про виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи вже з'явилася в мережі інтернет", – заявив Данілов.
Крім того, за його словами, серед версій: зіткнення з безпілотником або іншим об'єктом; руйнування і вибух двигуна з технічних причин; вибух усередині літака внаслідок терористичного акту.
"До складу комісії включено фахівці, які беруть участь у міжнародному розслідуванні атаки російських військовослужбовців на малайзійський Boeing МН17 17 липня 2014 року в повітряному просторі України, а також в експертизі фрагментів російської зенітної ракети "Бук", яка збила малайзійський літак. Як відомо, наші експерти показали високий рівень професіоналізму в цій справі", – продовжив секретар РНБО.
Він додав, що українська комісія наразі погоджує з іранською владою питання виїзду на місце катастрофи і має намір провести пошуки уламків російської зенітної ракети ЗРК "Тор".
"Ми використовуємо всі напрацювання з розслідування атаки на Boeing МН17, щоб встановити істину у справі про загибель українського літака в Тегерані. Нині ми проводимо ефективні дипломатичні переговори з іранською стороною, є всі підстави сподіватися на співпрацю з усіх питань, включно з участю нашої комісії в розшифровці "чорних скриньок" нашого літака. Розслідування загибелі українських громадян перебуває на особистому контролі президента України, про всі дані, які можливо опублікувати, ми будемо негайно інформувати українське суспільство та ЗМІ", – резюмував Данілов.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту. У МЗС України заявили, що після авіакатастрофи ніхто не вижив.
На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу: 11 громадян України (двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу), 63 – Канади, 82 – Ірану, троє – Німеччини, 10 – Швеції, четверо – Афганістану, троє – Великобританії. МАУ опублікували повний список загиблих в авіакатастрофі.
Офіс генерального прокурора України почав розслідування авіакатастрофи. Кримінальне провадження відкрили за ч. 3 ст. 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що призвело до загибелі людей) Кримінального кодексу України.
Іранська національна група з розслідування авіаційних подій оприлюднила попередній звіт про розслідування аварії літака української компанії МАУ. Глава Організації цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде заявив, що в літаку сталося займання, це бачили свідки події. Траєкторія польоту вказує на те, що літак набрав висоту, а потім розвернувся і попрямував назад в аеропорт. Абедзаде також розповів, що "чорні скриньки" було пошкоджено внаслідок пожежі, водночас в обох пристроях збереглася інформація.
За словами українського президента Володимира Зеленського, Україна очікує, що українських фахівців залучать до розшифрування "чорних скриньок" літака, який розбився в Ірані.