Уманський: Іноді перед президентом Зеленським клеять дурня, а іноді доповідачі щиро вірять у те, що читають із папірців
Чиновники, яким президент України Володимир Зеленський дає доручення викорінити корупцію, можуть доповідати йому про успіхи так, що створюється враження, ніби з корупцією серйозно борються, але насправді за кілька місяців стає очевидно, що результатів немає, заявив в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону колишній міністр фінансів Ігор Уманський.
Колишній міністр фінансів Ігор Уманський заявив в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що деякі українські чиновники "клеять дурня" перед президентом Володимиром Зеленським, коли доповідають йому про ситуацію з боротьбою з корупцією.
Журналіст запитав, чи правильно він розуміє, що президент у курсі ситуації з корупцією в податковій службі й на митниці, "але нічого не може зробити, тому що в нього немає ні виконавців, які здатні її зруйнувати, ні розуміння, як це зробити".
"Відбувається проста історія. Дається доручення – негайно викорінити. За два тижні доповідають про те, як космічні кораблі борознять простір і таке інше, яку роботу проведено, скільки операцій завершено, скільки неправильних проводок було заблоковано, скільки було проведено контрольних заходів. Від цього попливе будь-яка людина", – сказав Уманський.
За його словами, після таких доповідей виникає відчуття, що "люди працюють, стараються".
"Нібито доповідають про те, що і як зроблено, а за фактом за три місяці дивишся – йопересете, знову ж таки нічого не змінилося", – зазначив колишній міністр.
"Тобто перед президентом фактично дурня клеять?" – уточнив журналіст.
"Не завжди. Іноді саме клеять дурня, а іноді навіть ті, хто доповідає, щиро вірять у те, що читають із папірців, які їм підготували підлеглі", – сказав ексміністр.
Уманський: Ходить президент по кабінету, шукає документи, лається, спізнюється. А Богдан сидить за столом і ці документи читає. Читайте повну версію інтерв'ю
Водночас, зазначив Уманський, він не погодився б очолити раду при президентові з боротьби з корупцією, якби такий орган було створено.
"Розумієте, боротися потрібно не з корупцією. Боротьба з корупцією, яка відбувалася в Україні, ніколи не дасть ефекту. Можливо, когось посадять. Навіть, можливо, десятки людей. Потрібно змінювати систему роботи так, щоб можливостей для корупції не було. Розумієте? У цьому проблема номер один. І два: навіть якщо створити комісію при президентові, навіть якщо туди підуть кваліфіковані й підготовлені люди... Я не слідчий як мінімум. Наша правоохоронна й судова системи не дадуть змоги довести ці справи до кінця, що ми й бачимо на сьогодні. Тому основний напрям – мінімізувати можливість корупції як такої. У тій же податковій або митній сфері доволі зрозуміло, як це можна мінімізувати. Багато країн це пройшло, велосипед вигадувати не треба", – сказав ексміністр.
Уманський був міністром менше ніж місяць – із 4-го до 30 березня 2020 року. Верховна Рада відправила його у відставку 249 голосами. Уманський до цього двічі працював у Мінфіні: у 2008–2010 роках – першим заступником міністра, а у 2009–2010 роках був в.о. міністра. Уманський розповідав, що не спрацювався із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
Уманський наполягав на відставці начальника Державної податкової служби Сергія Верланова й керівника Держмитної служби Максима Нефьодова (їх усе-таки звільнили 24 квітня). Він, зокрема, стверджував, що ДПС за керівництва Верланова влаштовувала "корупційні скрутки з ПДВ", що призводило до щомісячних втрат держбюджету на суму до 5 млрд грн.
У рейтингу сприйняття корупції, складеному міжнародною організацією Transparency International, Україна 2019 року погіршила позиції й опинилася на 126-му місці зі 180, здобувши 30 балів зі 100. Поруч з Україною на тому самому місці – Киргизстан, Азербайджан і Джибуті.