Устенко: Пенсійний фонд за такого дефіциту, як зараз, має померти. Але в Україні він продовжує чванитися G

Устенко: Депутати ухвалюють не те, про що домовилися з МВФ
Фото: radiosvoboda.org

Тема пенсійної реформи є "шикарним полем" для популістів в українській політиці, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Ініціативи української влади не мають нічого спільного з проведенням реальної пенсійної реформи, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Українська сторона усвідомлює, коли про щось домовляється і підписує документи з міжнародними організаціями? Меморандум про співпрацю з МВФ не є плодом уяви іноземців. Документ було надіслано з київського офісу у Вашингтон, на ньому підписи президента, прем'єр-міністра країни, міністра фінансів і голови НБУ. А тепер ми намагаємося сказати, що частина умов, які стосувалися пенсійної реформи, – не зовсім те, що ми собі уявляли. Те, що відбувається зараз – не реформа. Йде лише розчищення пенсійного поля. Пенсійний фонд висмоктує гроші з державного бюджету. Бюджет Пенсійного фонду високодефіцитний. Дефіцит удвічі вищий від гранично допустимого для країни – більше ніж 6% ВВП. Це катастрофа", – зазначив Устенко.

За його словами, дії нардепів не відповідають зобов'язанням, які Україна взяла на себе перед МВФ.

"Пенсійний фонд за такого дефіциту, як зараз, має померти. Але в Україні він продовжує чванитися. Зараз співвідношення працюючих до пенсіонерів – 10 до 12. Це свідчення того, що система в нестійкому стані. Україна брала на себе зобов'язання знизити дефіцит Пенсійного фонду у будь-який спосіб. Зараз депутати ухвалюють не те, про що домовилися з МВФ. Вони розглядають збільшення пенсії замість обмеження розміру пенсії, наприклад. Це шикарне поле для будь-якого роду популістів. Коли система розвалиться, ми чітко маємо розуміти, хто в цьому винен: глобально популізм, а зокрема, депутатський корпус, який дав системі померти", – наголосив економіст.

Він сумнівається, що держава зможе створити ефективну накопичувальну пенсійну систему.

"Чому про запровадження другого рівня – накопичувального – взагалі не йдеться? Це цікаво для майбутніх пенсіонерів, але не для нинішніх. Тому що гроші будуть акумулюватися на рахунках працюючих людей і не підуть у Пенсійний фонд. І що буде з тими, хто у солідарній пенсійній системі? Виходить, ми з вами маємо платити в Пенсійний фонд, і відкладати собі на пенсію. Наші заробітні плати не дозволяють таких витрат. Хіба ми впевнені, що Пенсійний фонд зможе ефективно розпоряджатися пенсійними накопиченнями? У мене є сумніви, що Україна, яка перебуває на 131 місці зі 170 країн за рівнем корупції, зробить державний накопичувальний пенсійний фонд ефективним", – підсумував Устенко.

Сьогодні Верховна Рада розпочала розгляд у другому читанні законопроекту №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

У сесійній залі перебуває міністр соціальної політики Андрій Рева.

28 вересня заступник голови департаменту комунікацій Міжнародного валютного фонду Вільям Мюррей заявив, що імплементація пенсійної реформи є критично важливою умовою для перегляду програми співпраці МВФ і України.

29 вересня президент України Петро Порошенко пообіцяв, що Верховна Рада проголосує за пенсійну реформу цього тижня.