Вакарчук закликав повністю оновити суддівський корпус в Україні

Вакарчук: Добір суддів треба доручити тим, кому найбільше довіряє суспільство
Фото: Океан Ельзи / Okean Elzy / Facebook

Необхідно позбавити старих суддів можливості контролювати добір нових, уважає музикант Святослав Вакарчук.

Українці регулярно стикаються з несправедливістю, а закон став настільки цинічним поняттям, що люди перестали сприймати його серйозно. Таку думку висловив музикант Святослав Вакарчук, лідер групи "Океан Ельзи" у колонці для видання "Українська правда".

"Люди бачать, як багатіють чиновники, що живуть на "одну зарплату", і відчувають сум, коли їхні власні родичі емігрують, бо не мають перспектив прогодувати сім'ю. Бачать, у якому розкішному одязі ходять політики, що борються "за права простих людей", і відчувають розпач, коли не можуть купити зимові чоботи своїй дитині", – написав він.

На думку музиканта, українське суспільство зневажає закон і не вірить у справедливість, що небезпечно для країни. А найважливішою для України він назвав реформу судової системи.

"Слід здійснити повне оновлення суддівського корпусу. Зробити це можна, тільки позбавивши старих суддів можливості контролювати відбір нових. Сьогодні Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) – орган, що номінує нових суддів, – прямо чи опосередковано контролюється старим суддівським корпусом. Це ж стосується Вищої ради правосуддя (ВСП) – конституційного органу, що покликаний забезпечувати незалежність судової гілки влади", – підкреслив Вакарчук.

На його думку, суддівські органи не можуть оновлювати самі себе, оскільки їм не довіряє населення.

"Добір суддів треба доручити тим, кому найбільше довіряє суспільство. Якщо винести за дужки армію і церкву, то на сьогодні це дві категорії: міжнародні експерти та волонтери і громадські активісти. Представники громадського сектору та міжнародні професіонали з бездоганною репутацією мають отримати провідну роль під час обрання нових суддів. Натомість вплив старих суддів повинен бути зведений до мінімуму", – упевнений Вакарчук.

Він попередив, що стара система не оновить сама себе добровільно, тому склад ВККС і ВСП треба змінити, виходячи з "принципів справедливості, здорового глузду і патріотизму". Водночас музикант висловився проти обрання суддів на загальних виборах, тому що це може стати "національним фестивалем гречки".

Після реформування, на думку Вакарчука, судовій системі потрібно буде домагатися довіри українського та іноземного бізнесу, інакше Україні не варто очікувати ні інвестицій, ні дешевих кредитів, ні інновацій.

"Слід всерйоз подумати про залучення авторитетних іноземних суддів до ведення справ в Україні. Це у першу чергу стосується господарських справ, а особливо – апеляцій і касацій. Не треба боятися "втрати суверенітету", якою так лякають адепти старих порядків. За 27 років судочинства таких "суверенів" ми вже втратили все, що могли", – підкреслив музикант.

Також, на його думку, потрібно створити умови, за яких судді будуть боятися займатися корупцією. А також позбавити олігархів впливу на політичні рішення, які стосуються їхнього  бізнесу і монополій, що паразитують на ренті.

Згідно з опитуванням, проведеним спільно Київським міжнародним інститутом соціології, Центром Разумкова і центром SOCIS наприкінці серпня – на початку вересня, за Вакарчука на президентських виборах готові проголосувати 6,5% виборців. Він посідає четверте місце в рейтингу.

Вакарчука вносять до президентських рейтингів, але поки він не заявляв про намір балотуватися на найвищу державну посаду.