Вихід України з Мінських угод спричинить зняття санкцій із РФ – Арахамія
Глава парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія назвав несподіваною заяву партії "Голос" із пропозицією вийти з Мінських угод.
Односторонній вихід України з Мінських угод може спричинити зняття санкцій із Росії. Про це сказав глава парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія журналістам 10 листопада, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Несподівано для мене звучить така заява, тому що партію "Голос" я дуже шаную, поважаю їхні компетенції, але я поспілкувався з кількома юристами-міжнародниками, вони взагалі не розуміють, як можна такі заяви робити вголос. Тому що будь-який вихід із нашої ініціативи з Мінських угод означає майже автоматично зняття багатьох санкцій із Російської Федерації. Не знаю, чи є хтось у цій країні, хто зацікавлений у знятті санкцій із Росії", – сказав політик.
За його словами, нардеп від "Голосу" Святослав Вакарчук "переживає з цього приводу".
"Тобто він зараз керується стурбованістю, яка подальша стратегія "нормандії" (переговорів у нормандському форматі – Україна, РФ, Німеччина, Франція. – "ГОРДОН"), і тому він просто каже: "Давайте зупинимося, зробимо паузу, назбираємо ресурс – фінансовий, військовий, дипломатичний, і потім підемо далі рухатися в якомусь напрямку". Але сам шлях, який він пропонує – вийти з Мінських домовленостей, – це взагалі дуже недоречний шлях", – сказав Арахамія.
8 листопада в партії "Голос" заявили, що Україна має вийти з Мінських угод і "заморозити ситуацію".
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
5 вересня 2014 року тристороння контактна група у складі представників України, Росії та ОБСЄ ухвалила 12 пунктів Мінських угод. Під ними поставили свої підписи також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР".
12 лютого 2015 року було укладено другі Мінські угоди. Вони передбачають припинення вогню, відведення важких видів озброєння, моніторинг міжнародних спостерігачів, проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства, амністію учасникам конфлікту, звільнення та обмін полоненими, доступ гуманітарних місій для допомоги нужденним, повернення Україні контролю над кордоном, проведення в Україні конституційної реформи в частині децентралізації. Вимоги повністю поки не виконано.
З української сторони підписав угоди на той час президент країни Петро Порошенко.
1 жовтня 2019 року члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в ОРДЛО.
У листі на ім'я спецпредставника ОБСЄ у ТКГ Мартіна Сайдіка, який підписав представник України в тристоронній контактній групі Леонід Кучма, ідеться, що Україна приймає текст формулювання імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, поширений і погоджений дипломатичними радниками голів держав та урядів України, ФРН, Франції та РФ 11 вересня.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації. "Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде і не може бути", – підкреслив Зеленський. Він зазначив, що усунуто останню перешкоду на шляху до проведення саміту "Нормандської четвірки".