Вітренко: У нас була величезна проблема з урядом Гройсмана
За словами виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, Кабмін Володимира Гройсмана хотів провести анбандлінг способом, який руйнував позицію України у Стокгольмському арбітражі.
Кабінет Міністрів Володимира Гройсмана заважав створювати незалежного від "Нафтогазу" оператора газотранспортної системи України. Про це виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив 11 січня "Радіо Свобода".
"Винних не хочеться шукати. Але у нас була величезна проблема з урядом Гройсмана, який хотів проводити анбандлінг способом, який не відповідав європейським вимогам і руйнував нашу юридичну позицію у Стокгольмському арбітражі. Ми маємо прямо про це говорити", – сказав він.
За словами провідного менеджера "Нафтогазу", від'єднання "Укртрансгазу", яке називали анбандлінгом, – "ніякий не анбандлінг, це просто перерозподіл контролю над грошовими потоками".
"Якби це рішення не було змінене і не було повернено "Укртрансгаз", ми не виграли б Стокгольмський арбітраж за транзитною справою. Замість того, щоб отримати з Росії $3 млрд, ми мали би платити "Газпрому" за відібраний газ за зниженою ціною $2 млрд! Хто за це відповів би?" – пояснив Вітренко.
17 листопада 2019 року набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відділенням діяльності з транспортування природного газу". Документ передбачає створення окремого оператора газотранспортної системи України, який буде незалежним від "Нафтогазу" (анбандлінг), але залишиться у державній власності. Закон забезпечує проведення анбандлінгу за моделлю ISO (Independent System Operator), на якій наполягав НАК.
Підписаний президентом України закон №314 IX набув чинності 11 грудня.
17 грудня секретаріат Енергетичного співтовариства погодив сертифікацію "Оператора газотранспортної системи України".
24 грудня компанія "Оператор газотранспортної системи України" пройшов сертифікацію в Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.
1 січня через українську ГТС було транспортовано перший газ за новим контрактом із російським "Газпромом".