Заявивши про відкликання підпису під документами про розпуск УПЦ КП, Філарет ще раз підтвердив, що підписував їх – спікер ПЦУ

Євстратій: Спадок та ім'я Київського патріархату належать помісній церкві, а не одному ієрархові
Фото: Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості / Facebook

Постанова собору про розпуск структур Української православної церкви Київського патріархату не є договором, який можна розірвати, заявив архієпископ Православної церкви України Євстратій, коментуючи заяву почесного патріарха ПЦУ Філарета про відкликання підпису під постановою собору.

Заявивши про відкликання свого підпису під рішенням собору про ліквідацію структур Української православної церкви Київського патріархату, почесний патріарх Православної церкви України Філарет підтвердив, що підписував ці документи. Про це у Facebook 10 січня заявив спікер ПЦУ архієпископ Євстратій.

"Цією черговою заявою лише знову ним самим підтверджується, що постанову патріарх Філарет підписував. І всі учасники собору та всі, хто бачив відеозапис, можуть засвідчити, що робив він це усвідомлено і добровільно. Більше того, неодноразово заявляючи, що він із послідовниками нібито "вийшов із ПЦУ", владика знову і знову підтверджує як і свою приналежність до ПЦУ, так і дійсність постанов помісного собору УПЦ КП та об'єднавчого собору 15 грудня 2018 року, на основі яких він сам разом зі всім Київським патріархатом стали невід'ємною частиною Православної церкви України. Адже як можна "вийти", не увійшовши? А якщо увійшов, то на умовах, визначених собором і статутом церкви, а не власною уявою або мінливим настроєм", – написав Євстратій.

Він зазначив, що постанова собору не є договором, який можна розірвати.

"Так само і спадок та ім'я Київського патріархату належить помісній церкві, а не є приватною власністю одного ієрарха, якою він безуспішно прагне розпоряджатися на власний розсуд", – додав архієпископ.

10 січня 2020 року сайт УПЦ КП повідомив, що Філарет відкликав підпис під ухваленим 15 грудня 2018 року рішенням про ліквідацію структур УПЦ КП.

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї УПЦ Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ Епіфанію у Стамбулі.

У травні 2019 року між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київського патріархату не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ. Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності".

29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними.

20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори групи ієрархів, які назвав "помісним собором". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному сенсах цього слова".

Філарет продовжує наполягати, що УПЦ КП, яку він очолював до об'єднавчого собору, не саморозпустилася, а досі функціонує і що нова церква занадто залежна від Вселенського патріархату.

2 липня УПЦ КП звернулася в Окружний адміністративний суд Києва з позовом про скасування своєї ліквідації. У вересні ОАСК частково задовольнив позов УПЦ КП до Міністерства культури України, заборонивши суб'єктам державної реєстрації юридичних осіб та ліквідаційної комісії дії, що стосуються майна Київської патріархії УПЦ КП. Окрім того, суд визнав протиправність наказу Міністерства культури України, у якому скасовано дію статутів УПЦ КП та Київської патріархії. Шостий апеляційний адміністративний суд у Києві в листопаді скасував попередні рішення ОАСК.

В Єдиному реєстрі Мін'юсту зазначено, що діяльність УПЦ КП (код 22894788) було припинено 13 грудня 2019 року. УПЦ КП заперечує свою ліквідацію як юридичної особи.

Священний синод ПЦУ на засіданні 5 грудня вирішив створити для Філарета релігійну організацію в складі ПЦУ у формі місії.