Зеленський підписав закон про анбандлінг "Нафтогазу"
Підписаний президентом України Володимиром Зеленським закон забезпечує виділення оператора газотранспортної системи зі структури НАК "Нафтогаз України" за моделлю ISO (Independent System Operator), на якій наполягав "Нафтогаз".
15 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон №264-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відділенням діяльності з транспортування природного газу", інформує пресслужба глави держави.
Документ передбачає створення окремого оператора газотранспортної системи України, який буде незалежним від НАК "Нафтогаз України" (анбандлінгу), але залишиться у державній власності.
Закон забезпечує проведення анбандлінгу за моделю ISO (Independent System Operator), на якій наполягав НАК.
"Реалізація закону створить необхідні умови для забезпечення виконання зобов'язань нашої держави щодо відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи, узятих за протоколом про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного співтовариства, та з урахуванням відповідних положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом", – повідомили у пресслужбі президента.
За законопроєкт №2239-1 про відокремлення газотранспортної системи від "Нафтогазу" (проведення анбандлінгу) Рада проголосувала 31 жовтня 2019 року, однак депутати зареєстрували постанову про його скасування. 14 листопада парламентарії не підтримали скасування цього документа, дозволивши підписати законопроєкт спікеру ВР і президенту.
Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що Україна має завершити процес створення незалежного оператора ГТС до кінця 2019 року. В іншому разі можуть погіршитися відносини Києва з міжнародними партнерами: "Російські колеги будуть дуже ретельно і наполегливо вивчати, наскільки Україна сама зробила те, що ми вимагаємо від них".
Коболєв розповідав, що з 1 січня 2020 року новим оператором ГТС стане ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". За його словами, цю компанію продадуть АТ "Магістральні газопроводи України", яке створили в листопаді 2016 року на виконання вимог Третього енергетичного пакета Європейського союзу. "Магістральні газопроводи України" належать Міністерству фінансів.