Зеленський підписав закон про перезавантаження Верховного Суду України
Згідно з підписаним президентом України Володимиром Зеленським законом, склад Верховного Суду скоротять із 200 до 100 суддів.
Президент України Володимир Зеленський 4 листопада підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування". Відповідну інформацію розміщено на сайті Верховної Ради.
Склад Верховного Суду скоротять із 200 до 100 суддів. Вносять зміни в діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів. ВККС стане колегіальним органом, кількість членів ВККС скоротять із 16 до 12. При Вищій раді правосуддя створять комісію з моралі й етики, а перелік посад, на які поширюється люстрація, розширять. Відповідні зміни вносять до законів "Про судоустрій і статус суддів", "Про очищення влади" та "Про Вищу раду юстиції".
Верховна Рада 16 жовтня ухвалила у другому читанні і в цілому відповідний законопроєкт №1008. Депутати протягом двох днів розглядали приблизно 300 поправок, поданих до другого читання законопроєкту. У першому читанні документ ухвалили 12 вересня.
16 жовтня нардепи спершу провалили, а потім підтримали поправку віцеспікера Верховної Ради Руслана Стефанчука, у якій ішлося про звільнення членів Вищої ради правосуддя за погодженням із міжнародними експертами. Без цієї поправки члени ВРП могли звільняти себе самостійно. Перед голосуванням за проєкт закону в цілому нардепка від "Європейської солідарності" Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що документ не відповідає європейським нормам. Усі парламентські фракції, окрім "Слуги народу", проголосували проти документа.
Зеленський подав у Раду законопроєкт №1008 29 серпня. Посольства ЄС і Канади розкритикували пропозиції українського президента. Дипломати, зокрема, критично оцінили намір скоротити кількість суддів Верховного Суду і люструвати представників судової гілки влади, які обіймали посади в період президентства Петра Порошенка.
Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила про стурбованість у зв'язку з імовірними наслідками для незалежності судової системи України.