Зеленський сподівається, що дата першої частини обміну утримуваними особами буде відома найближчим часом
Українська сторона передала тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі список для обміну утримуваними особами між Україною та не підконтрольними Києву територіями; також ведуть переговори з Росією щодо звільнення українських громадян, яких утримують у РФ та анексованому нею Криму. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Дата першої частини обміну утримуваними особами між Україною та не підконтрольними Києву територіями Донбасу, імовірно, буде відома найближчим часом. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 3 лютого в Києві під час брифінгу із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
Він зазначив, що переговори з обміну ведуть у двох напрямах.
"Це обмін і розмова у форматі тристоронньої контактної групи в Мінську, це обмін наших полонених, які знаходяться за ґратами чи в підвалах на тимчасово окупованих територіях. Там готується список, список дуже великий. Ми вже передали цей список. Він буде узгоджуватися в Мінську. Я думаю, що найближчим часом будуть дати [обміну] першої частини наших полонених. Чому першої – тому що там дійсно дуже багато людей", – сказав Зеленський.
Президент повідомив, що другий напрям обміну утримуваними особами стосується звільнення громадян України, яких утримують у РФ та анексованому нею Криму.
"Другий трек – це розмова з російською стороною щодо обміну наших полонених, які знаходяться у Криму чи на території Російської Федерації. Там теж почалася робота. Я впевнений, що найближчим часом будуть дати і суспільство побачить списки... Більшість полонених, про яких ми говоримо з російською стороною, саме тих, які на території Російської Федерації знаходяться, – кримські татари", – додав він.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, які демонструє українська сторона.
29 грудня 2019 року відбувся обмін утримуваними особами між Україною та бойовиками "ДНР" і "ЛНР". За даними СБУ, із непідконтрольних територій повернулося 76 українців. Україна видала ОРДЛО 124 людей, повідомляла представниця України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Валерія Лутковська.
За її інформацією, на Донбасі бойовики незаконно утримують приблизно 300 українців. Вона пояснювала, що в України є документи, які підтверджують, що бойовики незаконно утримують 101 людину, ще стосовно майже 200 осіб є інформація від родичів, але немає документів.
У вересні українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на території Росії та анексованого Криму залишається понад 110 незаконно утримуваних українців. Представництво президента України в Автономній Республіці Крим повідомляло, що жителів Криму, яких утримують на території півострова й у РФ, занесуть у список для обміну на наступному етапі звільнення.