Зеленський закликав світову спільноту до єдності та наполегливості в розслідуванні авіакатастрофи в Ірані
Закликаючи світову спільноту до уваги до розслідування авіакатастрофи в Ірані, президент України Володимир Зеленський зазначив, що людина та її життя мають бути найвищою цінністю для будь-якої держави.
11 січня у відеозверненні до українців президент країни Володимир Зеленський закликав світову спільноту спостерігати за розслідуванням катастрофи в Ірані літака "Міжнародних авіаліній України" (МАУ). Стенограму звернення опублікував сайт голови держави.
"Я закликаю всіх міжнародних партнерів України, всю світову спільноту бути єдиними та наполегливими до повного й остаточного розслідування всіх обставин цієї катастрофи. Це потрібно всім нам. Заради людини, яка повинна у цьому бурхливому світі почуватися безпечно – на землі, воді чи в повітрі", – сказав президент України.
Він підкреслив, що "людина та її життя мають бути найвищою цінністю для будь-якої влади, будь-якої держави, будь-якого політика".
Уранці 8 січня пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це також повідомили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ було збито іранськими військовими помилково. У відомстві заявили, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і "за формою і висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".
Зеленський говорив, що Україна очікує від Ірану повного визнання провини у катастрофі, готовності до відкритого розслідування, вибачень і компенсації. Пізніше президент Ірану Хасан Рухані офіційно попросив вибачення в України.
Відповідальність за катастрофу літака взяв на себе КВІР.