Зеленський запропонував внести зміни до законодавства щодо обрання запобіжного заходу для підозрюваних у корупції
Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає для суду можливість не призначати заставу як альтернативу тримання під вартою під час обрання запобіжного заходу для осіб, підозрюваних у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів.
18 грудня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №2620 "Про внесення зміни до ст. 183 Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей визначення розміру застави при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за вчинення тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину".
Законопроєкт Зеленський визначив як невідкладний.
Документ пропонує доповнити ч. 4 ст. 183 пунктом, згідно з яким суд, визначаючи для підозрюваної в корупції особи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, має право не призначати альтернативи у вигляді застави.
Практика застосування норм Кримінального процесуального кодексу свідчить про те, що можливість внесення застави замість арешту дає змогу уникнути покарання підозрюваному, ідеться в пояснювальній записці.
"Особа, яка вчинила правопорушення, пов'язане з одержанням неправомірної вигоди, маючи фінансові можливості та сплативши певну суму застави, яка навіть може бути меншою за розмір неправомірної вигоди, уникає в подальшому тримання під вартою. Перебуваючи на свободі, ці особи мають змогу активно протидіяти зусиллям правоохоронців, перешкоджати встановленню істини... За таких обставин у підозрюваного формується почуття безкарності, відверта зневага до обставин, що свідчать про його винуватість, і, як наслідок, створюються умови для вчинення подібних дій у майбутньому", – ідеться в записці.
У ст. 183 Кримінального процесуального кодексу України йдеться про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Згідно із законом, це – виключний запобіжний захід, який призначають у разі, якщо прокурор доведе, що м'якший запобіжний захід не може запобігти спробам підозрюваного переховуватися від слідства, знищувати докази, чинити тиск на свідків або перешкоджати кримінальному провадженню в інший спосіб.