САП і НАБУ закликали Зеленського ветувати закон, який стосується недоторканності нардепів
У законопроєкті №2237 про повноваження генерального прокурора відкривати кримінальні провадження щодо нардепів передбачено норму, яка ставить під загрозу незалежність детективів Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; президенту України Володимирові Зеленському не варто підписувати документ, заявили САП і НАБУ.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро закликають президента України Володимира Зеленського ветувати закон, який стосується недоторканності народних депутатів. Про це йдеться в заяві двох відомств, опублікованій пресслужбою САП у Facebook 18 грудня.
"Законопроєкт №2237 щодо нібито зняття депутатської недоторканності знизить ефективність розслідування злочинів, вчинених за участі чинних парламентарів. Окремі прийняті норми можуть призвести до виникнення процесуальних проблем ще на початку розслідування та дозволити цим учасникам уникнути відповідальності", – ідеться в заяві.
НАБУ, якому підслідні кримінальні провадження проти нардепів, а також САП, що здійснює процесуальний нагляд щодо кримінальних проваджень антикорупційного бюро, "глибоко стурбовані", оскільки, згідно із законопроєктом, внести відомості про вчинення кримінального злочину народним депутатом у Єдиний реєстр досудових розслідувань може тільки генеральний прокурор України.
Ця норма ставить під загрозу незалежність детективів НАБУ і прокурорів САП, яким потрібно буде переконувати генпрокурора в необхідності початку розслідування.
"Це – лише деякі із загроз, які містить законопроєкт №2237. Окрім них, є ще чимало процесуальних аспектів, які здатні заблокувати роботу детективів НАБУ та прокурорів САП у сфері очищення законодавчого органу від корупції", – заявили відомства, зазначивши, що готові долучитися до процесу доопрацювання документа.
Проєкт закону №2237 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність із законом України "Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України" Верховна Рада ухвалила у другому читанні сьогодні.
За проголосував 291 народний депутат, документ не підтримали нардепи від "Голосу", "Батьківщини" та "Європейської солідарності".
Окрім іншого, у документі враховано поправки, згідно з якими клопотання про дозвіл на затримання, про запобіжний захід, проведення інших слідчих розшукових дій щодо нардепів має бути узгоджено з генеральним прокурором. Ці клопотання може підтримати глава ГПУ, а не парламент, як було раніше.
У першому читанні проєкт закону №2237 ухвалили 3 грудня. 17 грудня профільний комітет підтримав поправки до документа. Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що схвалений депутатами законопроєкт замість скасування недоторканності посилює її.
30 серпня 363 депутати Верховної Ради ІХ скликання підтримали проєкт постанови №1095 про обмеження недоторканності парламентаріїв і попередньо погодили внесений у лютому 2017 року п'ятим президентом України Петром Порошенком законопроєкт №7203. 20 червня 2018 року Конституційний Суд України визнав документ таким, що відповідає Основному закону.
Верховна Рада на засіданні 3 вересня 2019 року ухвалила в цілому законопроєкт №7203, згідно з яким до Конституції України вносять зміни, що стосуються скасування депутатської недоторканності. 11 вересня закон підписав Зеленський. Документ набуде чинності з 1 січня 2020 року.