30-річчя незалежності, євроінтеграція України та міграційна криза. Глави країн "Люблінського трикутника" зробили спільну заяву
У заяві глави держав підтвердили, що визнання відновлення незалежності України Польщею, першою державою у світі, та Литовською Республікою 30 років тому стало важливою віхою на шляху до повноцінного возз'єднання Європи.
Вони наголосили, що відтоді відносини справжнього стратегічного партнерства успішно витримали випробування часом і далі зміцнюються на основі спільних цінностей та інтересів.
Глави держав підтвердили чітку прихильність до подальшого розширення співробітництва щодо широкого кола питань, таких як безпека, оборона, економіка, енергетика та інші, зокрема в межах формату "Люблінського трикутника".
"Литовська Республіка та Республіка Польща підтверджують повну підтримку членства України в ЄС та НАТО", – ідеться в заяві.
"Президенти також висловили взаємну підтримку та солідарність у зв’язку з міграційною кризою, штучно створеною та організованою Мінськом на литовсько-білоруському та польсько-білоруському кордонах, і заявили про рішучість об’єднати зусилля для протидії цій кризі. Вони також відзначили, що ця гібридна атака є прямою загрозою безпеці всієї Європи", – підкреслили в ОП.
У заяві було висловлено занепокоєння у зв'язку з погіршенням ситуації у сфері безпеки і стабільності в регіоні, а також зростанням загроз, серед них і гібридних, унаслідок, зокрема, російської агресії. Глави держав погодилися з необхідністю спільних зусиль для посилення стійкості до цих загроз та протидії їм в ефективніший та більш скоординований спосіб.
Президенти підтвердили тверду відданість подальшому зміцненню європейської енергетичної безпеки й у зв'язку із цим висловили глибоке занепокоєння проєктом "Північний потік – 2", що є викликом для безпеки європейського регіону. Вони висловили готовність спільно діяти з метою протистояння монополізації європейського газового ринку Росією, яка використовує енергетику як геополітичний інструмент.
Президенти Польщі та Литви підтвердили відданість суверенітету, незалежності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, які поширюються на її територіальні води, а також закликали міжнародну спільноту посилити санкції проти РФ у зв'язку з її агресією, що триває проти України.
Вони ще раз закликали Кремль до деескалації ситуації через відведення своїх військ від кордонів України та з її тимчасово окупованих територій.
Контекст:
Міністри закордонних справ України, Польщі та Литви 28 липня 2020 року у Любліні підписали декларацію про створення "Люблінського трикутника". Учасники "Люблінського трикутника" мають намір координувати дії для захисту міжнародного права в умовах російської агресії проти України у тристоронньому форматі та за участю НАТО, ООН, ЄС, Ради Європи та ОБСЄ.
17 вересня відбулася перша зустріч представників "Люблінського трикутника".
За підсумками третього засідання міністрів закордонних справ "Люблінського трикутника" у Вільнюсі 6-го та 7 липня 2021 року міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав цей формат співпраці альтернативою "русскому миру".
2 грудня Зеленський, Дуда та Науседа провели переговори у форматі відеоконференції. За їхніми результатами президенти схвалили спільну заяву, в якій закликали міжнародну спільноту посилити санкції проти РФ у зв'язку з її тривалою агресією проти України, а Кремль – до деескалації ситуації через відведення своїх військ від кордону України та з її тимчасово окупованих територій.