Ахметов розкритикував закон про олігархів і заявив, що пішов із політики за 10 років до його ухвалення

Ахметов вважає себе великим інвестором і роботодавцем, а не олігархом
Фото: ЕРА
Український закон "про олігархів", ухвалений 2021 року, не має аналогів на Заході й дає змогу переслідувати незгодних у позасудовому порядку. Таку думку бізнесмен Ренат Ахметов висловив у коментарі до статті The Washington Post, опублікованої 8 грудня.

За його словами, відносини влади з бізнесом потрібно регулювати в цивілізованому порядку, як це відбувається в усіх розвинених країнах, "а не популістськими законами".

"Ні у США, ні в Євросоюзі немає закону "про олігархів", який дозволяє складати незаконні списки незручних осіб у позасудовому порядку. Натомість у них діє закон про лобіювання", сказав Ахметов.

Він зазначив, що не згоден із тим, що його називають олігархом. Великий приватний інвестор, роботодавець і платник податків – так себе визначає український мільярдер.

Також Ахметов підкреслив, що вимоги закону "про олігархів" на нього не поширюються, оскільки він "пішов із політики 2012 року, задовго до того, як закон набув чинності".

Контекст:

Верховна Рада 23 вересня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Президент України Володимир Зеленський підписав закон 5 листопада.

Відповідно до закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або має монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року постійно підтримує чи посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада нацбезпеки і оборони – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.

30 червня Зеленський ввів у дію рішення РНБО про реєстр олігархів, порядок його формування і ведення.

За версією "Forbes Україна", Ахметов найбагатший українець, його статки журнал 2021 року оцінив у $7,6 млрд. 2022 року українська редакція Forbes ще не оцінювала статків найбагатших людей країни. За версією американського Forbes, Ахметов після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну втратив половину своїх статків.