Антитютюнові громадські організації більше заробляють гроші, ніж борються із курінням – ЗМІ
“У цій галузі активісти щороку розгортають широкий фронт бойових перфомансів, які мали б зменшувати кількість курців. Натомість грантові мільйони йдуть якщо не на імітацію боротьби, то на боротьбу проти здорового глузду та легального бізнесу”, – вважають автори сюжету.
Журналісти навели як приклад ухвалений Верховною Радою законопроєкт №4358, який на початку січня підписав президент Володимир Зеленський як закон 1978-IX. Документ спочатку вносила до парламенту громадська організація "Життя", яка отримує фінансування від фондів, наближених до американського підприємця Майкла Блумберга, стверджують автори розслідування.
Розслідувачі зазначили, що організація позиціонувала законопроєкт як європейські норми, що імплементують в українське законодавство, але в документ спробували занести такі жорсткі норми, які не застосовують навіть у розвинених країнах Західної Європи, наприклад, про заборону викладення сигарет або заборону продавати сигарети повнолітнім.
"Це наслідок саме того, що люди, які займаються антитютюновими кампаніями, не мають відповідних знань, і це справді одна з таких основних проблем саме у цій сфері. Ні в кого немає ні юридичної, ні економічної, ні медичної освіти", – сказав у коментарі проєкту голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.
Координатор експертної групи Економічної експертної платформи Олег Гетьман вважає, що заборонами вплинути на поширеність куріння не можна.
"Неможливо курців шляхом жорстких заборон змусити кинути палити. Тобто це неможливо в жодній країні світу, і тому всі країни застосовують різні хитрі інструменти для цього. Пропонують переходити на нікотинові пластирі, продукцію меншого ризику та багато інших заходів, але не шляхом тупих заборон", – розповів він.
Автори сюжету заявили, що антитютюнові активісти у своїх ініціативах не намагаються наполягати на тих заходах, які справді допоможуть боротися з курінням, наприклад, у законі №1978-IX немає нічого про незаконний обіг цигарок.
“Виникає підозра, що в активістів "на чай" не тільки від Блумберга, а й від тих, хто кришує тіньовий ринок, – заявили журналісти
Виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко впевнений, що під час підготовки документа та голосуванні в парламенті було залучено лобі з боку антитютюнових кампаній і контрабандистів.
"На жаль, лобі сірих і чорних схем у цьому випадку виявилося сильнішим", – упевнений він.
Активісти ж, за даними журналістів, "готуються до нової атаки у своїй антитютюновій боротьбі", оскільки знову збираються ініціювати заборону видимого розміщення сигарет.
"Чим більше вони продемонструють якихось активностей, тим більше можуть отримати потім додаткових коштів і прозвітують, що ми тут старалися... Ці люди просто на цьому живуть, причому протягом багатьох років, інколи десятиліттями", – заявив Кушнірук.