Антон Геращенко: Якщо "Газпром" не буде виконувати рішення міжнародного арбітражу, "Нафтогаз" його змусить
Якщо "Газпром" не виконає рішення Стокгольмського арбітражу, "Нафтогаз" буде домагатися арешту його закордонних активів, заявив нардеп від "Народного фронту" Антон Геращенко.
Стокгольмський арбітраж ухвалив рішення на користь НАК "Нафтогаз" у позові проти "Газпрому", проте українській держкомпанії доведеться домагатися виконання рішення суду. Про це розповів нардеп від "Народного фронту" Антон Геращенко у Facebook.
"Україна не повинна і не буде платити "Газпрому" $45 млрд надуманих боргів за нібито порушення кабальних умов договору за принципом "бери або плати". Цю норму визнано дискримінаційною і скасовано. Суд зобов'язав РАТ "Газпром" знизити ціну газу для України до ринкових цін, за якими він постачав і постачає газ в інші європейські країни", – зазначив він.
Нардеп підкреслив, що це велика перемога команди глави "Нафтогазу" Андрія Коболєва і України загалом.
"Домогтися виконання рішення суду в цій частині буде непросто. Але якщо "Газпром" не буде виконувати рішення міжнародного арбітражу, то "Нафтогаз" змусить це зробити через арешт його численних активів, розташованих за кордоном", – додав він.
Геращенко зазначив, що третя важлива частина позову України до "Газпрому" стосується мільярдних виплат "Газпрому" за навмисно занижену ставку транзиту за прокачаний через територію України газ із 2009-го до 2017 року, однак цю частину позову ще розглядає Стокгольмський арбітраж.
"Загалом можна з упевненістю сказати, що сьогодні Україна здобула переконливу перемогу на енергетичному фронті російської гібридної агресії проти нашої країни... Ми нарешті навчилися відстоювати права України в міжнародних судах! Чи то ще буде!" – підсумував він.
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судяться у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу із РФ до України і транзит газу через територію України з 2009 року. Слухання у цій справі завершилися у грудні 2016 року.
31 травня 2017 року в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що Стокгольмський арбітраж задовольнив основні вимоги компанії у суперечці з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.
Станом на квітень 2017 року позовні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" становили $12 млрд. У своїй позовній заяві українська компанія вимагала "перегляду транзитного тарифу з ретроактивною дією, компенсацію за недопостачання та інших змін до контракту про транзит газу". 27 квітня "Газпром" збільшив вимоги до "Нафтогаз України" з $31,7 млрд до $37 млрд.