Зеркаль про рішення Стокгольмського арбітражу: Це однозначна перемога
Арбітри у Стокгольмі підтримали українську компанію "Нафтогаз" у головних питаннях спору з російським "Газпромом", зазначила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
Оприлюднене сьогодні окреме рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України" – перемога української сторони. Так прокоментувала у своєму Facebook повідомлення зі Швеції заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
"Головний наш інтерес у цій справі полягає у тому, аби постачання газу в Україну базувалось на європейських принципах та правилах функціонування ринку газу. Як того вимагає національне законодавство, положення Договору про заснування Енергетичного співтовариства та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Єдина компанія, яка агресивно виступає проти цього, – "Газпром", – виклала вона передісторію спору.
Змінити контракт, що діє із 2009 року, шляхом переговорів було неможливо, єдина надія була на рішення арбітрів у Стокгольмі, зазначила заступник міністра.
"Їхня позиція з ключових питань виявилась такою:
- умова "бери або плати" (левова частка фінансових вимог "Газпрому") скасована повністю;
- заборона реекспорту скасована повністю;
- формула ціни переглянута з 2014 року – європейська ціна.
Це однозначно перемога. Євроінтеграція в силі!" – написала Зеркаль.
"Нафтогаз України" повідомив, що сьогодні Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги компанії у суперечці з "Газпромом".
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судяться у Стокгольмі через контракти на постачання природного газу із РФ в Україну і транзит газу через територію України із 2009 року. Слухання у цій справі завершилися у грудні 2016 року.
Принцип "бери або плати" діяв із 2009 року. Він передбачав штрафи для України у разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у тому вигляді, який викладений у контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним та недійсним.
У 2014 році Росія вирішила перевести Київ на постачання газу за попередньою оплатою. Через це Україна скоротила постачання російського газу і почала закуповувати реверсний газ у Європі.
РФ намагалася блокувати реекспорт газу всупереч рішенням Європейської комісії, яка визнала його правомірним.