Зеркаль: Росія продавала економічний тиск під виглядом "братської" допомоги. Ми знаємо ціну такого "братства"
Україна сподівається, що рішення Стокгольмського арбітражу у справі між "Нафтогазом" і "Газпромом" допоможе їй вийти з російської парадигми відносин, де корупція та шантаж є основними факторами, заявила заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль.
"Газпром" у Стокгольмському арбітражі хоче змусити український "Нафтогаз" виконати договір у форматі, який передбачає найбільші фінансові виплати, щоб завдати найбільшої шкоди Україні. Про це написала заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль у колонці для "Європейської правди".
"Ідеальним варіантом для нас було б визнання неправомірним тлумачення "Газпромом" вимоги "бери або плати", а також перерахунок ціни за минулі та наступні періоди, якщо в результаті такого перерахунку "Нафтогаз" буде винен "Газпрому" менше, ніж "Газпром" – "Нафтогазу", – розповіла вона.
Водночас заступник міністра додала, що позитивним для України буде будь-яке рішення, яке дасть змогу усунути фактори тиску та шантажу, а також "остаточно зняти з України ярмо газової залежності від РФ".
"Справа між "Нафтогазом" і "Газпромом", як і обставини у справі про "$3 млрд Віктора Януковича", насправді є частиною більшої історії про те, як нам продавали економічний тиск під виглядом "братської" допомоги", – заявила Зеркаль.
Вона підкреслила, що Україна дуже добре знає ціну такого "братства".
"Розраховуємо, що рішення Стокгольмського арбітражу сприятиме остаточному виходу з російської парадигми відносин, де все будується на принципі "поділяй та володарюй", а корупція та шантаж є основними чинниками впровадження геополітичних інтересів", – зазначила заступник міністра.
Також вона повідомила, що рішення Стокгольмського арбітражу неможливо чітко передбачити.
Рішення Стокгольмського арбітражного суду за позовами російського монополіста "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" очікують 30 червня.
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судяться в Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу територією України за 2009 рік. Слухання у цій справі завершилися в грудні 2016 року.
Станом на квітень 2017 року позовні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" становлять $12 млрд. У своїй позовній заяві українська компанія вимагає "перегляду транзитного тарифу з ретроактивною дією, компенсації за недопостачання та інших змін до контракту про транзит газу". "Газпром" у квітні збільшив вимоги до української компанії до $37 млрд.