Архієпископ УПЦ КП Зоря: Є всі підстави сподіватися, що на початку літа рішення про автокефалію православної церкви в Україні буде ухвалено G

Зоря: Навряд чи президент так упевнено говорив би про перспективи автокефалії, якби їх не було
Фото: Сергій Черняков / Facebook

Із наданням автокефалії православній церкві в Україні, Московський патріархат утратить велику кількість своїх парафіян, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря).

Із великою часткою ймовірності українські православні вже на початку цього літа одержать власну автокефальну церкву, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря).

"Ми чекаємо, що вселенський патріарх отримає всі звернення церков, щойно їх буде зібрано. І тоді на засіданні Синоду їх розглянуть, ухваливши позитивне для нас рішення. Синод засідає як мінімум раз на два місяці, а іноді й кожен місяць. Тому є всі підстави сподіватися, що на початку літа рішення про автокефалію православної церкви в Україні буде ухвалено. За словами президента, 1030-річчя хрещення України-Русі, яке святкують 28 липня, ми можемо зустріти, уже маючи цей статус", – зазначив Зоря.

За його словами, надання автокефалії православній церкві в Україні позбавить Українську православну церкву Московського патріархату підстав для ведення пропаганди.

"Для прихожан Московського патріархату той факт, що Київський патріархат залишається невизнаним, – це одна з основних перешкод. Дві третини цих людей просто не хочуть бути в ізоляції від інших православних церков. Для них неважлива єдність УПЦ МП із РПЦ. Потрібно розуміти, що Московський патріархат штучно створює ізоляцію УПЦ КП. Тому визнання її автокефалії зніме всі застереження для цих парафіян УПЦ МП. Із погляду канонічних відносин, після надання автокефалії українській церкві УПЦ МП не зможе називати УПЦ КП "розкольниками". Як мінімум у них не буде на це підстав. А розповідати вони можуть що завгодно. Росія ж твердить про "громадянську" війну в Україні, хоча весь світ знає, що це російська агресія", – підкреслив співрозмовник.

Він не відкидає, що представники УПЦ МП намагатимуться запобігти наданню автокефалії православній церкві в Україні.

"Звичайно, УПЦ МП може спробувати зірвати цей процес, але навряд чи президент так упевнено говорив би про перспективи автокефалії, якби їх не було. Думаю, під час переговорів зі вселенських патріархом президент обговорив імовірне втручання УПЦ МП. Після початку війни прибічників УПЦ КП в Україні стало вдвічі більше, ніж в УПЦ МП. І якщо говорити про Московський патріархат, то лише для третини їхніх парафіян важливо, що ця церква підпорядкована Москві. Із наданням автокефалії українській церкві, Московський патріархат утратить ще більше своїх парафіян. Усю пропаганду УПЦ МП будували на тому, що УПЦ КП "ніхто не визнає" і "це взагалі не церква", – резюмував Зоря.

В Україні діє Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій.

У червні 2016 року Верховна Рада звернулася до вселенського патріарха Варфоломія з проханням видати указ про автокефалію православної церкви в Україні.

17 квітня президент України Петро Порошенко на нараді з керівництвом парламентських фракцій розповів, що 9 квітня у Стамбулі провів багатогодинну зустріч із Варфоломієм і членами Синоду.

"Я можу вам оголосити приємну новину, що на сьогодні Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви", – підкреслив глава держави, додавши, що не може поки розкривати подробиці переговорів.

Після цього УПЦ КП і УАПЦ закликали УПЦ МП підтримати зусилля зі створення Єдиної української церкви.

Заступник глави відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Микола Данилевич у відповідь заявив, що ініціатива завершиться "великим пшиком".