"Батьківщина" запропонувала концепцію "справедливої мобілізації"

Юлія Тимошенко: Ми всі розуміємо, чому та як сильно сьогодні необхідна мобілізація. Проте вона не має проходити в тому форматі, який ми бачимо зараз
Фото: ba.org.ua

Лідерка парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко запропонувала вдвічі збільшити грошове забезпечення захисників, які вже воюють, і добровольців, котрі самі прийдуть до ТЦК, запровадити систему гарантій і компенсацій для мобілізованих, а також підтримку й розвиток власних виробників озброєння. Про концепцію, яку Тимошенко презентувала разом з командою партії "Батьківщина" 5 січня, написали сайт політичної сили й агентство RN.ua.

"Ми всі розуміємо, чому та як сильно сьогодні необхідна мобілізація. Проте вона не має проходити в тому форматі, який ми бачимо зараз, коли людей хапають на вулицях, а до війська вже готові призивати дітей, інвалідів і жінок. Це неприпустимо, тому наша команда розробила проєкт справедливої мобілізації, яка докорінно змінить ситуацію", – наголосила Тимошенко.

Вона перерахувала чотири пункти, які відрізняють концепцію "Батьківщини" від законопроєкту Кабміну.

"Перше, що ми пропонуємо, – це дати вже воюючим захисникам вибір – або збільшення вдвічі грошового забезпечення, або відпустка на рік. Друге – ухвалити систему мотивації для добровольців, які самі прийдуть у ТЦК, забезпечивши їм мінімум пів року навчання, вдвічі більше грошове забезпечення, житло для родин, соціальний захист для дітей, гарантована медична страховка при пораненні. Третє – чітко зафіксувати категорії людей, яких не мобілізують, – це жінки, молодь до 27 років, студенти, науковці, викладачі, люди з інвалідністю, багатодітні батьки. Четверте – створити інноваційний фонд інвестицій і розвитку приватних підприємств, які можуть виробляти озброєння для України – безпілотники, амуніцію, техніку, приціли тощо. Тільки так ми зможемо зупинити ганебні рейди ТЦК, які пакують у буси й відправляють на фронт усіх без розбору, й укомплектувати наше військо за принципом справедливості", – наголосила лідерка "Батьківщини".

"Батьківщина" вноситиме ці пункти у вигляді правок до проєкту мобілізації від влади й наполягатиме на їх повному обліку, зазначив у коментарі агентству народний депутат, керівник Київської міської організації ВО "Батьківщина" Валерій Дубіль.

"Ми маємо ухвалити законопроєкт про мобілізацію в такому вигляді, який не викликатиме протиріч у суспільстві й не поглиблюватиме вже існуючу кризу. Зміни до правил мобілізації мають давати чіткі відповіді на найбільш болючі запитання з приводу технічного та грошового забезпечення наших захисників, термінів служби, соціального захисту військових і їхніх родин тощо. Окрім того, надзвичайно важливо чітко визначити категорії українців, які не підлягають мобілізації і по здоровʼю, і по своїй цінності для розвитку держави. Маємо ухвалити перелік висококваліфікованих фахівців із різних сфер виробництва, яких важливо уберегти, оскільки їхні унікальні вміння, досвід і знання – критично необхідні для подальшого розвитку держави, а заміну таким людям знайти в короткотерміновій перспективі неможливо", – сказав Дубіль.

Контекст:

24 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що доручив головнокомандувачу Валерієві Залужному, міністру оборони України Рустему Умєрову та прем'єр-міністру Денисові Шмигалю підготувати комплексний план із мобілізації.

19 грудня на пресконференції, присвяченій підсумкам року, Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей. "Вони запропонували мобілізувати додаткових 450–500 тис. людей. Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів, щоб підтримувати цей напрямок", – сказав глава держави.

25 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт про мобілізацію. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів – накладати певні обмеження прав.