Бацман: Кремль уже проковтнув Білорусь
На запитання: "Чи проковтне Кремль Білорусь?" Бацман відповіла: "На жаль, уже проковтнув".
Вона згадала дискусійну панель, яка кілька років тому відбувалася у межах форуму YES у американському посольстві за участі послів США у Росії та Україні різних років.
"Дискусія відбувалася помірна між ними. Обговорювали українсько-російські відносини, Україну, США, всі визнавали, що [президент РФ Володимир] Путін – це людина, яку треба стримувати, що агресія відбувається із боку Росії. Але це було досить мляво. І тут встає [російський економіст, президент Інституту економічного аналізу] Андрій Миколайович Ілларіонов – і це було, як холодний душ для всіх. Тому що він з усією пролетарською прямотою сказав: "Друзі, а що ви обговорюєте? А ви взагалі розумієте, що так само, як я говорив, Путін зараз анексує Крим і потрібно щось робити – або запобігти ситуації, або швидко реагувати, але знати, які кроки ви зробите, щоб не допустити... Ну добре, ви проґавили, допустили... Проте ви розумієте, що наступним кроком Путіна у його агресії, великим кроком, буде анексія Білорусі? Що він захопить Білорусь? Ось же всі передумови" – і починає перераховувати. Він каже: "Що ви будете робити? У вас є план, що робити, якщо Путін захоплює Білорусь?" І знаєте, така пауза настала. І ніхто із високопоставлених американських дипломатів, на жаль, не зміг чітко відповісти на запитання, як цивілізований світ зможе запобігти тому, що озвучив Ілларіонов. Так ось сьогодні це вже трапилося", – заявила журналістка.
Бацман нагадала, що в України із Білоруссю понад 1 тис. км кордону.
За її словами, Лукашенко "готовий зробити все у своїх торгах з Путіним", і Україна може бути одним із "козирів" у його руках.
"І, на жаль, коли експерти стверджують, що ми маємо остерігатися вторгнення відкритого, значного, навіть більше з боку Білорусі, аніж із боку Росії, а ви бачите, як загострюється щороку ситуація... Навіть на той час – навчання білорусько-російські на кордоні з Україною, куди стягують техніку, – зараз це навіть ніхто пояснювати не буде. І будь-якої миті може виникнути casus belli, який власне Білорусь разом із Росією і створить. Він [Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі] же недарма у такий спосіб прокоментував смерть тут голови "Білоруського дому в Україні" [Віталія Шишова]. Це ж усе сигнали, які можна розтлумачити. Про що, по суті, сьогодні сказав Лукашенко? Що він готовий до того, що він буде нападати або його руками буде нападати Путін на Україну, створюючи ось такі приводи. Це Україна має прочитати, готуватися до цього і розуміти, як вона адекватно відреагує на це. Але ситуація дуже складна", – заявила журналістка.
Контекст:
Лукашенко на пресконференції 9 серпня заявляв, що міг би "поставити Україну на коліна протягом доби разом із Путіним". "Ми б перестали вам постачати паливно-мастильні матеріали, і завтра на вилах би повиносили і [президента України Володимира] Зеленського, і всіх інших", – сказав він.
Також, за словами Лукашенка, він визнає окупований Крим територією РФ, "коли останній олігарх у Росії визнає Крим і почне постачати туди продукцію".
В Офісі президента заявили, що у разі антиукраїнських кроків Білорусі проти України буде "негайна і потужна відповідь" і з боку української влади, і з боку міжнародної спільноти. Там також спростували заяви Лукашенка про підготовку Україною якихось бойовиків.
У МЗС України попередили Білорусь про наслідки за будь-які форми підтримки російської агресії.
Відносини Києва та Мінська загострилися влітку 2020 року – після того, як Україна відмовилася визнавати результати президентських виборів у Білорусі, а Лукашенка – обраним президентом країни. Також Київ висловлював підтримку білоруським учасникам протесту, які проводили масові акції проти фальсифікацій на виборах.
Із 26 травня 2021 року – через примусове приземлення літака авіакомпанії Ryanair, що прямував із Афін до Вільнюса, і подальше затримання білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича та його дівчини Софії Сапеги – Україна вирішила припинити авіасполучення із Білоруссю, а з 29 травня заборонила білоруським літакам використовувати свій повітряний простір.
На початку липня Лукашенко висунув вимогу повністю перекрити кордон з Україною, заявивши, що з України "надходить величезна кількість зброї".
На нараді із силовиками 5 серпня Лукашенко назвав курс України "додатковою загрозою" і звинуватив владу країни в проведенні "політики конфронтації".