Боррель розповів, як діятиме ЄС у разі загострення ситуації на кордоні України

Боррель: Що може статися на кордоні? Наразі в нас не так багато інформації. Лише та, яку надають українці та американці
Фото: ЕРА
Україна може бути впевненою в політичній, економічній та фінансовій підтримці Євросоюзу, заявив 16 листопада на пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС із питань оборони верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

Так Боррель відповів на запитання про заходи стримування Росії від використання військ, стягнутих до кордону України, які планують у ЄС. Розшифрування пресконференції опубліковано на сайті служби зовнішніх зв'язків ЄС.

"Ми стежимо за ситуацією в Україні, але ми не маємо військового союзу з Україною. У нас є Угода про асоціацію, "Східне партнерство", яка охоплює широкий спектр [питань], і у нас є солідарність з Україною. У нас є зобов'язання захищати, підтримувати територіальну цілісність України. Так буде й надалі. [...] Ви запитуєте, що ми робитимемо завтра в Україні? Що може статися на кордоні? Наразі у нас не так багато інформації. Лише та, яку надають українці та американці", – сказав Боррель.

Він додав, що ЄС має намір продовжити нинішню політику щодо України.

"Ми і далі робитимемо те саме: підтримуватимемо Україну політично і дипломатично в межах тих дій, які розвиваються відтоді, як Росія захопила Крим і почала війну на Донбасі. І звичайно, Україна може бути впевненою в політичній, дипломатичній, економічній та фінансовій підтримці Європейського союзу", – наголосив глава європейської дипломатії.

На день раніше він говорив, що в ЄС стурбовані пересуванням російських військ на кордоні з Україною.

Контекст:

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії та три з'єднання повітрянодесантних військ, усіх їх нібито залучено до навчань. За його словами, з 23 квітня війська почали повертатися до пунктів постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які залучатимуть до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково відвела військовослужбовців з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.

30 жовтня американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.

1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося. У Кремлі не коментували публікації Politico.

5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. За його даними, російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.

6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ на кордоні України.

8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

США попередили Росію про можливі наслідки через концентрацію її військ на кордоні з Україною. Франція та ФРН пригрозили РФ наслідками у разі спроби порушити територіальну цілісність України.