Бурба: Упевнений, що Баканов знає, чи Єрмак і Демченко – агенти РФ G

Бурба: Я точно знаю, що там є кріт. Але я не знаю, як він працює
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Колишній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба сказав у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що не знає, чи є керівник Офісу президента Андрій Єрмак і голова комітету з розвідки при президенті Руслан Демченко російськими агентами, але цю інформацію, на його думку, має голова Служби безпеки України Іван Баканов.

Гордон нагадав, що військовий журналіст, головний редактор інтернет-видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов називає Єрмака і Демченка агентами Російської Федерації.

"Я сказати не можу [чи так це]. Поясню чому. Тому що в мене немає таких даних. Це питання дуже актуальне для товариша Баканова. Іван Геннадійович має відповісти на це запитання, якщо він забажає", – зазначив Бурба.

Гордон уточнив, чи Баканов має цю інформацію.

"Я впевнений, що він знає... Я повторю, що знаю, чим займається СБУ: я там працював, усе-таки це один майданчик у нас. Вони знають, звісно, знають, – відповів колишній начальник ГУР. – Питання інше: наскільки добрий той агент і як важко його задокументувати. Чи, навпаки, він, може, поганий і його легко задокументувати. Буде затримання – тоді говоритимемо. Я точно знаю, що там є "кріт". Але я не знаю, як він працює".

Журналіст зазначив, що, за інформацією Бутусова, провали в роботі українських спецслужб розпочалися, коли Демченко очолив комітет із розвідки при президенті. "Справді стало багато провалів?" – перепитав Гордон у Бурби.

"Так. У 2020 році кілька провалів було. Але це війна, у разі якої ти не можеш зрозуміти, усе-таки це був провал через агентурний витік чи це випадковість. Ідеться про те, що ми самі могли своєю білизною показатися перед контррозвідкою ФСБ [РФ], погано, погано працювали, але чомусь аналіз показує, що якраз 2020 року в нас стали [фіксувати] активні провали. Ми у себе в системі ГУР нічого не змінили. Грубо кажучи, як була доповідь мені, як було групи визначено, конспірація тощо [так усе й залишилося], але щойно доповідали нагору, починалися проблеми", – відповів колишній начальник військової розвідки.

Він уточнив, що аналіз кількох провалених спецоперацій українських спецслужб свідчить про те, що їх "злили" і що "злив" був на високому рівні".

Бурба нагадав, що коли він доповідав президенту Володимирові Зеленському, глава держави в кабінеті завжди був не сам. Там також були керівник Офісу президента (спочатку це був Андрій Богдан, потім – Єрмак), заступник керівника Офісу президента Роман Машовець, Демченко і помічниця президента Марія Левченко.

"Я доповідав, зокрема, людям, яких я називав... [Потім] відповідно, операції "зливали", – сказав колишній керівник ГУР.

Інтерв'ю з Бурбою вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00

Контекст:

Бурба був начальником ГУР Міноборони у 2016–2020 роках. Він очолював відомство, коли тривала підготовка операції із захоплення бійців російської приватної військової компанії "Вагнер". Бурба звільнився з ГУР зі скандалом, заявив, що рішення вищого керівництва держави перенести спецоперацію стало однією з причин її провалу. Після звільнення Бурби та кількох інтерв'ю, які він дав журналістам, Зеленський назвав колишнього керівника ГУР "авантюристом і аферистом" та заявив, що той хотів втягнути Україну у "величезний скандал".

Зеленський призначив свого помічника Єрмака керівником Офісу президента 2020 року. До Єрмака цю посаду обіймав Богдан. Перед звільненням Богдана та призначенням Єрмака Зеленський заявив, що в його команді є конфлікти, які заважають працювати. Президент наголосив, що через них йому доведеться розставатися зі співробітниками, але прізвищ не назвав. До політичної кар'єри Єрмак займався приватною юридичною практикою у сфері захисту інтелектуальної власності та продюсував фільми. Він є засновником української продюсерської та дистриб'юторської компанії Garnet International Media Group.

Демченко був на державній службі з кінця 1980-х. У 2010–2014 роках, за часів президентства Віктора Януковича, він був заступником міністра закордонних справ. 2014 року його призначили радником п'ятого президента Петра Порошенка, 2019-го – радником Зеленського. З 2020 року Демченко працює першим заступником секретаря РНБО і начальником комітету з розвідки при президенті.

У листопаді 2021 року програма "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода") випустила розслідування, що Демченко 2010 року лобіював Харківські угоди, згідно з якими Україна продовжила строк перебування російського Чорноморського флоту у Криму. Він стверджував, що "Чорноморський флот РФ не стане причиною активізації терористичної діяльності в регіоні чи нестабільності у Криму". Зеленський у відповідь на сюжет журналістів сказав, що не хоче виправдовувати Демченка, але той на посаді заступника міністра закордонних справ "не підписував жодних Харківських угод", що зараз можливу причетність чиновника до цього документа розслідують правоохоронні органи і він дає свідчення.