Данілов заявив, що не знає про зникнення прізвища свого заступника Демченка із люстраційного списку
На запитання, чому прізвище Демченка зникло зі списку люстрованих чиновників, Данілов відповів, що "не знає, хто звідки зник".
"Руслан Михайлович займається своєю роботою. Якщо є якісь питання, це точно не до мене. Це до відповідних органів. В органів питань до Руслана Михайловича на сьогодні немає", – сказав він.
Контекст:
Руслан Демченко з 2010-го до 2014 року працював заступником міністра закордонних справ. У вересні 2014 року його призначили радником п'ятого президента Петра Порошенка, у липні 2019 року – радником шостого президента Володимира Зеленського. Із червня 2020 року Демченко працює першим заступником секретаря РНБО.
Журналісти програми "Схеми" (спільний проєкт "Радіо Свобода" та телеканала "UA:Перший") з'ясували, що у квітні 2010 року на закритому засіданні комітету Верховної Ради з нацбезпеки Демченко закликав підтримати розгляд законопроєкту про ратифікацію Харківських угод у сесійній залі. Він стверджував, що "Чорноморський флот РФ не стане причиною активізації терористичної діяльності в регіоні чи нестабільності у Криму".
8 листопада 2021 року "Схеми" звернули увагу, що Демченко як високопосадовець часів президентства Віктора Януковича підпадав під дію закону "Про очищення влади". Проте прізвище заступника секретаря РНБО зникло зі списку осіб, які підпадають під люстрацію, на сайті Міністерства юстиції. У відомстві заявили, що Демченка видалили зі списку через “скарги громадян”.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак повідомив "Схемам", що люстраційну перевірку Демченка завершено, але відмовився надати її результати, заявивши, що довідці надано гриф "для службового користування".
Харківські угоди у 2010 році підписали тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович та Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка у парламенті, димові шашки та кидання яєць у президію. У січні 2021 року Держбюро розслідувань через підписання документа повідомило Януковича про підозру у держзраді.
Згідно з угодами, Україна отримувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України з 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія збільшила ціну на газ удвічі. Підписавши угоду під приводом отримання знижки на газ, Янукович штучно створив передумови для збільшення чисельності військ РФ та умови їхнього перебування на території України, наголошували в Офісі генпрокурора.
11 березня 2021 року Рада національної безпеки та оборони України доручила Службі безпеки України перевірити обставини ратифікації Харківських угод. СБУ відкрила кримінальне провадження за статтею про держзраду. За словами Данілова, це рішення Верховної Ради згодом стало однією з причин російської анексії Криму та вплинуло на початок бойових дій на Донбасі 2014 року.