Дипломати кажуть, що Єрмак і Кулеба порушили протокол під час візиту в Катар: сиділи в позі "нога на ногу"
Під час візиту в Катар члени української делегації, зокрема глава Офісу президента України Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, грубо порушили дипломатичний протокол, заявив у Facebook експосол України в Білорусі Роман Безсмертний 5 квітня.
Безсмертний – викладач кафедри міжнародних відносин Київського національного університету культури та мистецтв. Він написав, що останнім часом займається лише викладацькою діяльністю і дипломатичний протокол – один із курсів, які читає студентам.
Він вважає, що українська сторона припустилася двох "кричущих помилок".
"Державний прапор України лежить на підлозі і українська сторона демонструє взуття. У мусульманських державах категорично недопустимо сидіти нога на ногу і демонструвати підошву свого взуття. Це вважається непристойним жестом і образою", – написав він.
5 квітня президент України Володимир Зеленський зустрівся з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані та прем'єр-міністром Халідом бін Халіфе Аль Тані. На одній із зустрічей із ним були Єрмак, Кулеба, а також міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.
Офіс президента спочатку опублікував кілька фото з цієї зустрічі, на яких видно, що Єрмак і Кулеба сиділи, закинувши нога на ногу, а Аваков і Лещенко – рівно.
Зараз фотографії, на яких видно пози українських політиків, видалено з фоторепортажу про поїздку на сайті президента. Одне з таких фото було у Twitter Офісу президента, але твіт теж видалено, на сайті глави держави залишилося тільки два знімки, на яких помітний носок взуття глави ОПУ.
Прапор України, судячи зі знімків, не лежав на підлозі, а торкався нижньої частини флагштока.
Експерт із міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса в коментарі "ВВС News Україна" зауважив два порушення протоколу українськими посадовцями.
"Перше – це закинуті нога на ногу. Поза нога на ногу – у побуті між арабами-мусульманами це може бути не дуже критично, не всі араби вважають це критичним. Але до іноземців інше ставлення – під час ділового спілкування так сидіти не прийнято, адже це асоціюється з зарозумілістю, самовпевненістю, яка є недоречною на перемовинах. І така поза дійсно оголяє підошву – це має і релігійний підтекст, і естетичний. Друга помилка – це зовнішній вигляд жінки, здається, перекладачки, – оголені ноги – це неприйнятно в консервативних арабських суспільствах", – розповів він.
На думку українського дипломата і політика Костянтина Грищенка, який двічі був міністром закордонних справ України, порушення не настільки критичні.
"Звичайно, є певні норми, яких варто дотримуватися. Але в даному випадку катарці, які там сиділи і мають європейську освіту, напевно, із розумінням поставилися до того, що притаманне європейцям. Норми, про які зазначив Безсмертний, їх варто дотримуватися, але в сучасному світі вони вже не є такими табу, як раніше", – зазначив Грищенко.
Контекст:
Зеленський у супроводі дружини Олени та офіційної делегації відвідав Катар 5 квітня.
Поїздку президента під час кризи на Донбасі критикували ЗМІ і опозиція, але глава держави заявив, що Україна зацікавлена в інвестиціях Катару у високі технології, інфраструктуру, фінансовий, енергетичний та аграрний сектори.
Під час візиту Україна і Катар підписали, за словами Зеленського, "13 важливих документів і два контракти". Окрім того, українських поліцейських запросили допомагати охороняти громадський порядок під час чемпіонату світу з футболу 2022 року в Катарі.