Для справедливого бронювання мають бути чітко встановлені економічні пріоритети держави – експерт

Юрій Гаврилечко: Насамперед бронювання має бути доцільним
Фото: Yuriy Gavrylechko / Facebook

Справедливе бронювання співробітників від мобілізації має враховувати не те, скільки людина сплачує до бюджету, а потребу в збереженні роботи того чи іншого українського підприємства, заявив у коментарі Oboz.ua економічний експерт Юрій Гаврилечко.

"Насамперед бронювання має бути доцільним. Під бронь мають підпадати ті, хто буде працювати для потреб фронту – раз – і без яких робота підприємства просто зупиниться або не буде мати сенсу. От це повинно бути наріжним каменем цієї системи. Тобто, щоб ця система існувала, уряд спочатку має виконати норми чинного законодавства і розробити положення про економічну мобілізацію", – переконаний Гаврилечко.

Він вважає, що Міністерство економіки має провести аудит української економіки й визначити пріоритетні галузі. Після того як положення про економічну мобілізацію розроблять, відомство має спільно з бізнесом сформулювати пріоритети держави.

"Потім спільно з бізнесом Мінекономіки має сформувати перелік мобілізаційних потужностей, які теж визначені в цьому законі як активи, зокрема, промислові, які використовуються для виробництва потрібних речей. І не обов’язково мова йде про зброю, бо, слухайте, люди щось мають їсти. Тобто це ціла низка завдань, яку спочатку має виконати уряд в цілому й Міністерство економіки, на яке покладається завдання провести моніторинг та аудит наявних ресурсів і визначитися з кількісними показниками того, що потрібно і чи є ці ресурси всередині країни", – заявив економіст. 

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.

Уже понад три місяці (із 25 грудня 2023 року – дня подання першої редакції) Рада не може ухвалити законопроєкт про мобілізацію.

Наприкінці березня 2024 року парламентський комітет із питань нацбезпеки, оборони та розвідки завершив розгляд усіх 4269 правок до законопроєкту про мобілізацію. Його внесуть у Раду 10 квітня, повідомив нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко.