Довічне декларування, лише безготівковий розрахунок, кримінальна відповідальність за незаконний лобізм. Гордон запропонував план деолігархізації України

Гордон: Дуже потрібний закон про деолігархізацію можуть використовувати для того, щоб поскубти одних олігархів і зробити олігархами інших
Фото: Сергій Крилатов / Gordonua.com
Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон сказав у програмі "Час Голованова" на телеканалі "Україна 24" 27 квітня, що "палко підтримує" ініціативу президента України Володимира Зеленського ухвалити закон про статус олігархів, але засумнівався, що його вдасться реалізувати на практиці.

Журналіст нагадав, що перед президентськими виборами 2019 року взяв інтерв'ю у Зеленського, під час бесіди вони, зокрема, говорили про деолігархізацію. Гордон тоді сказав, що, на його думку, на другий день після вступу на посаду новий глава держави має зібрати всіх олігархів і заявити їм: "Панове олігархи, ваш час закінчився. Усе, що ви накрали, або заробили, або ще якимось шляхом узяли, є недоторканним. Але відзавтра ми починаємо жити по-новому, правила для всіх однакові, ми їх розписуємо і ви їх дотримуєтеся. Якщо ви порушуєте закон, ідете до в'язниці. Водночас треба їм сказати, що держава нічого у них не забирає". Зеленський підтримав ідею і відповів, що таку розмову президент має провести не другого, а першого дня на посаді.

"Минуло два роки. Наскільки я знаю, зустрічей з олігархами не було. Ось так, щоб їх посадили за стіл і пояснили політику партії, як тепер треба жити. Минуло, повторюю, два роки. Сутеніло..." – обурився журналіст.

Він підкреслив, що олігархи є прямим наслідком корумпованої влади.

"Без корумпованої влади олігархів не буде. Водночас головні олігархи засідають у владі. Це люди, які прийшли до влади, умовно кажучи, бомжами порівняно з тим, ким вони стали при владі. Пішли мільйонерами і мільярдерами", сказав Гордон.

Як приклади він навів колишнього прем'єр-міністра Павла Лазаренка, експрезидента-втікача Віктора Януковича і експрезидента, народного депутата від "Європейської солідарності" Петра Порошенка.

"Віктор Федорович Янукович. Він мільярдер, супермільярдер. Звідки він узяв ці бабки? Чому він став олігархом? Корупція! Він що, прийшов багатою людиною у владу? Директором автобази. А ще раніше беремо – Павло Іванович Лазаренко. Директор радгоспу, вибачте. А які мільйони у людини виявилися? Петро Олексійович Порошенко. Він що, у владу прийшов багатою людиною? Він ходив із золотою фіксою у роті, це було все його багатство – у зубі. Став дуже багатою людиною. Звідки гроші? Корупція! Це не бізнес".

Журналіст перерахував необхідні рішення, без яких, на його думку, неможливо провести деолігархізацію в Україні. Серед них збільшення зарплат посадовцям, щоб у них не було спокуси незаконно отримувати гроші від бізнесу, і судова реформа.

"Чесний і справедливий суд – це найголовніше. Це найголовніше в будь-якій цивілізованій демократичній країні. І цей суд не засідання РНБО або фракції в парламенті. У нас РНБО стала підміняти суд, це небезпечно", – сказав журналіст, підкресливши, що чесні та незалежні суди це "гарантія справедливості й гарантія, що інвестори прийдуть в Україну".

Окрім того, вважає Гордон, у межах деолігархізації в Україні потрібно забезпечити недоторканність і незалежність журналістів і ЗМІ, щоб на їхню редакційну політику не впливали "ні президент, ні прем'єр, ні олігархи, ні спонсори". Журналістів, на його думку, можна наділити "повноваженнями громадських розслідувачів", щоб "кожного щура, який бере при владі гроші, який заробляє на владі, витягнути з його затишного підвалу і показати".

Журналіст також запропонував внести зміни в законодавство про декларування та зобов'язати політиків і посадовців, які обіймають високі посади, звітувати про майно до кінця життя.

"Декларування в тому вигляді, який є зараз, не вирішило всіх проблем. Якщо ти став президентом, міністром або депутатом, ти мусиш до кінця життя заповнювати декларацію. До кінця життя, а не минув рік після відставки – і забули. Бо за рік посадовці стають власниками вілл, заводів, яхт, усі їхні родичі теж стають казково багатими. Тобто потрібно змінювати закон про декларування, – переконаний Гордон. Ще один пункт закону: нардепи і члени Кабміну мають право розраховуватися лише в безготівковій формі. Будь-хто, у кого вони беруть або кому дають готівку, несе відповідальність аж до в'язниці... Їм же нічого приховувати, вони все задекларували!"

Серед інших ініціатив журналіста – введення відповідальності за незаконний лобізм і вплив бізнесу на партії й окремих депутатів.

"Якщо депутат має бізнес-інтерес і просуває його через голосування за той чи інший закон – усе, кримінальна відповідальність! Тому що це корупція. Або ухвалюйте чесний закон про лобізм, як в Америці. Тоді реєструємо офіційно лобістів і показуємо, скільки грошей вони платять... Якщо бізнес має у власності політичні партії, якщо бізнес купує політичні партії, а депутати і партії продаються, таких депутатів позбавляють мандатів і їм треба заборонити балотуватися. Те ж саме про всіх високопосадовців у владі", – сказав журналіст.

Водночас Гордон побоюється, що насправді закон про деолігархізацію можуть використовувати для того, щоб розорити одних олігархів і зробити олігархами тих, хто ними поки не є.

"У мене є побоювання, що дуже потрібний закон про деолігархізацію, украй потрібний, можуть використати для того, щоб поскубти одних олігархів і зробити олігархами інших, які в політиці нещодавно. Тому ми маємо за цим стежити, пильнувати обома і домагатися того, щоб олігархів у країні більше не було. Нам не потрібні олігархи, нам потрібні бізнесмени, які працюють у межах українського закону і платять податки", – резюмував він.

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Контекст:

Зеленського обрали президентом 2019 року. До політичної кар'єри він працював у студії "Квартал 95", чиї програми виходили на телеканалі "1+1". Основним власником телеканала є Ігор Коломойський, і деякі експерти зазначали, що бізнесмен може впливати на главу держави. Сам президент неодноразово заявляв, що у нього немає жодних особливих стосунків із Коломойським.

2020 року Зеленський сказав, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам необхідно віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".

15 квітня 2021 року Зеленський заявив, що запропонував Раді нацбезпеки і оборони, Офісу президента і Антимонопольному комітету розробити "фундаментальний законопроєкт про статус олігарха". За його словами, законопроєкт визначить, "що буде з такими людьми, які вводитимуть санкції, як олігархи перетворюватимуться на бізнесменів".

Згідно з результатами опитування, яке Український інститут майбутнього провів 9–18 квітня, 61% українців радше або однозначно не вірять, що деолігархізація, яку оголосив Зеленський, є справжньою боротьбою з олігархами. Вірить у деолігархізацію 27% опитаних.