EBA: Влада має фінансово підтримати екомодернізацію промисловості, це передбачено угодою України з ЄС
"Із 2000 року ЄС надав більше ніж €445 млрд своїм представникам компаній на державну допомогу для заходів з екомодернізації. В тому числі з енергоефективності. І форми цієї державної допомоги були досить різноманітними – це й звільнення від оподаткування, і зменшення цієї бази оподаткування, і дотації, і позики, і пільгові кредитні ставки, й інше", – пояснила експертка.
Вона підкреслила, що Угода про асоціацію України з Євросоюзом передбачає розроблення механізму держпідтримки для того, щоб підприємства перейшли на екологічні стандарти ЄС. За словами Бойко, до 40% інвестицій може становити держдопомогу, але влада нічого не робить для допомоги компаніям.
"Також в Україні розроблений закон про державну допомогу суб’єктам господарювання, і наразі чомусь єдиним пунктом, до якого не розроблені критерії допустимості оцінки таких проєктів, є саме заходи з охорони навколишнього природного середовища", – заявила вона.
Більше ніж 70% усіх заходів з екологічної модернізації в Україні лягли на бізнес, і це стало непідйомним для промисловості, яка розраховує, що на модернізацію можна буде використовувати ті гроші, які зараз сплачують у вигляді екологічного податку.
"Поки в Україні не розроблені механізми державної підтримки заходів з екомодернізації і поки у нас у повітрі літають суми у вигляді €10 млрд на впровадження нових доступних технологій, то бізнесу нічого не залишається, як розраховувати саме на кошти, які сплачуються за рахунок екоподатків і за можливість інвестицій цих коштів у заходи з екомодернізації", – зазначила представниця EBA.
Контекст:
Верховна Рада 16 лютого провалила голосування і передала на доопрацювання законопроєкт №4167 "Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення".
Законопроєкт потрібно переписати з нуля, тому що законодавці заклали в нього нездійсненні вимоги і його ухвалення в нинішньому вигляді призведе до посилення корупції, заявив президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
Ухвалення запропонованого урядом законопроєкту призведе до падіння промислового виробництва, його не можна подавати на розгляд у такому вигляді, переконаний директор GMK Center, глава комітету екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Станіслав Зінченко.