Економіст Шкурла заявив, що земельна реформа має зупинити відтік економічно активних людей із сіл
Україна може взяти приклад із Польщі, яка змогла використати потенціал ринку землі та зробила акцент на сімейних фермах, заявив член групи стратегічних радників із підтримки реформ в Україні Александер Шкурла.
Безробіття в селах і переїзд активного населення до міст можна припинити, якщо правильно скористатися скасуванням мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, заявив економіст, член групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні Александер Шкурла в коментарі каналу "112 Україна".
"При цьому офіційна статистика говорить, що в селі рівень безробіття 9,7% активного населення, а в місті 9,5%, тобто розрив мінімальний. Але на практиці ми знаємо, що стан речей зовсім інший – села втрачають своє активне населення", – сказав він.
За реального відтоку людей із села експорт зерна за кордон зростає, а агропромисловий комплекс генерує високий прибуток, додав він. Експерт уважає, що відкриття ринку землі змінить ситуацію, оскільки наразі орендні відносини у цій сфері становлять ризик для довгострокових інвестицій. Якщо після реформи місцеві громади впорядкують земельні ресурси, надходження від земельного податку й інших платежів зростуть, упевнений він.
"Польща є прикладом зваженої аграрної політики. Вони зробили акцент на сімейних фермах, які завжди мають більшу зайнятість, ніж великі агрохолдинги, оскільки орієнтуються на більш складну продукцію, яка потребує більше людської праці. Польща зуміла використати цей потенціал – сьогодні 12% робочої сили працюють у сільському господарстві, із них майже всі фермери віком до 35 років", – сказав Шкурла.
6 жовтня 2016 року Верховна Рада України продовжила мінімум до 2018 року мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомляв, що в Україні до 2020 року має бути проведено земельну реформу, але зазначав, що без широкого обговорення моделі ринку землі в Україні жодних рішень про скасування мораторію бути не може. 29 травня під час робочого засідання Кабміну він додав, що продаж землі в Україні має бути доступний тільки українцям і в обсязі не більше ніж 200 га землі на одну людину.
За даними Державної служби статистики, за підсумками 2016 року в Україні налічували 13,2 млн сільського населення, цей показник зменшується щороку. Наразі у країні, за інформацією порталу Верховної Ради, 28 377 сільських населених пунктів, на 1 січня 2016 року їх було 28 385, отже за рік із карти зникло вісім сіл.