Ексзаступник генсека НАТО Вершбоу: У разі вторгнення РФ в Україну США здійснять безліч кроків, аж до від'єднання Росії від SWIFT
"Захід, імовірно, відреагує додатковими санкціями, оскільки це розглядатимуть як серйозне порушення домовленостей, погоджених у Мінську шість і сім років тому", – сказав Вершбоу.
Він припускає, що в разі розвитку такого сценарію з боку США була б "дуже сильна реакція".
"Неможливо зрозуміти, що у [президента РФ Володимира] Путіна в голові, але очевидно одне: він хоче домінувати над Україною. Він ніколи не змириться з тим, що Україна коли-небудь може стати повністю незалежною країною. Він хоче повернутися до часів розділеної Європи та сфер впливу, у яких Росія може диктувати умови майбутнього України, чи то її політична організація, чи міжнародні відносини... Якби він дійсно вирішив, що ще одне військове вторгнення було б найкращим способом для досягнення цієї мети, я думаю, що з боку Сполучених Штатів пішла б дуже сильна реакція, не у військовій галузі безпосередньо, але США, імовірно, одразу б відправили додаткову військову допомогу в Україну", – сказав Вершбоу.
Дипломат вважає, що США в цьому випадку наполягатимуть "на набагато жорсткіших санкціях" проти Росії, наприклад, на повному закритті проєкту "Північний потік – 2".
"Водночас використовуючи фінансові санкції, щоб фактично позбавити росіян можливості нормальної взаємодії з міжнародною фінансовою системою. Наприклад, [США можуть] цілеспрямовано обрати великі державні банки, такі як "Внешэкономбанк", Російський фонд прямих інвестицій, і, можливо, навіть розглянути крайні заходи, такі як від'єднання Росії від платіжних систем SWIFT. Тож США, імовірно, здійснять безліч кроків, і це завдасть значної шкоди російській економіці. Ось чому я думаю, що, врешті-решт, Росія зупиниться за кілька кроків від прямого вторгнення, що, звичайно, не полегшить життя України, але ці дії будуть менш однозначними, ніж пряме вторгнення", – сказав Вершбоу.
Інтерв'ю з Вершбоу вийде сьогодні на YouTube-каналі "Алеся Бацман". Трансляцію розпочнуть о 18.00
Система SWIFT дає можливість банкам і компаніям обмінюватися фінансовими повідомленнями по всьому світу. Для розрахунків усередині Росії існують інші способи роботи, проте міжнародні трансакції без SWIFT неможливі. У березні 2021 року спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що ситуація у світовій політиці "зобов'язує Росію брати до уваги всі можливі загрози з боку Заходу", тому російська влада не відкидає варіанта від'єднання Росії від SWIFT.
Контекст:
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
У зв'язку з російською агресією західні країни, зокрема США і країни Євросоюзу, ввели санкції щодо Росії. Їх регулярно продовжують.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цьогоріч уже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є наймасштабнішою за останні роки. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша з 2014 року. Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила понад 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу визнав, що до "західних кордонів" Росії перекинуто дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ. За його словами, вони беруть участь у "контрольній перевірці військ". Шойгу також заявив, що Росія "вживає заходів" у відповідь на "загрозливу військову діяльність НАТО".
Через ескалацію конфлікту США та інші країни НАТО висловлювали Україні підтримку. 13 квітня президент США Джо Байден провів із Путіним телефонну розмову, під час якої обговорив загострення ситуації в Україні. Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України" і висловив стурбованість нарощуванням військової присутності Росії на кордоні з Україною і в окупованому Криму. Він закликав РФ до зниження напруженості.