Фейгін: Права людини, доля Саакашвілі для молодих протестувальників у Грузії чомусь не мають вирішальної ролі
Ставлення влади Грузії до колишнього президента, громадянина України Михайла Саакашвілі не відповідає декларованому прагненню Тбілісі до членства в Європейському союзі. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив російський юрист, блогер Марк Фейгін.
"Саме кейс Михайла Саакашвілі може виявити цю промосковську сутність влади в Грузії. Раніше так не здавалося. [...] Це була вимога не якихось, там, правозахисників, Дмитра Гордона чи когось іще, а це була вимога ЄС, [який висловлював стурбованість станом здоров'я Саакашвілі]... Тобто там 12 чи 13 умов, які потрібно виконати, щоб здобути можливість кандидатства в ЄС. І вони так упираються. Дивно. Ви ж у ЄС ідете, вам у ЄС потрібно", – сказав він.
Юрист також назвав нонсенсом спробу влади Грузії ухвалити закон про іноземний вплив і про іноземних агентів, яка викликала масові протести.
"І ось ніби ця суперечність між громадськістю і владою... Влада начебто така: між Москвою і Заходом, – а громадськість однозначно: 80% чи 85% – демонструє, що всі за європеїзацію, за євроінтеграцію тощо. Мені здалося все-таки за ці два з половиною місяці чи, може, уже за три, що, ви знаєте, долю Саакашвілі сам грузинський народ не ставить однаково важливою, як і євроінтеграцію. Тобто він вважає це не таким важливим", – зазначив Фейгін.
Він стверджує, що в цьому відіграють роль політичні уподобання грузинської молоді.
"У когось є якісь особисті претензії, комусь не подобається його ЄНД ("Єдиний національний рух") – молодь якось далека... І ось такої, масової, підтримки, і такого, як Майдан звільняв ту ж [колишню прем'єр-міністерку України Юлію] Тимошенко... Хоча вона і не мала такої величезної популярності, до неї теж ставлення було різним, але розуміли, що мають з'явитися люди, які, перебуваючи у в'язниці, символізують собою цей стан речей", – пояснив Фейгін.
Із цього він робить свій висновок.
"Тобто все-таки права людини й доля самого Саакашвілі – вона чомусь для покоління протестувальників (молодих людей) не має такої вирішальної ролі, яку мала навіть доля Тимошенко за всього складного ставлення учасників Майдану", – наголосив Фейгін.
Контекст:
7–9 березня учасники мітингів у Тбілісі та інших містах вимагали відкликання законопроєкту про "іноагентів". Після сутичок із поліцією затримали 133 протестувальників. 10 березня парламент Грузії провалив нове голосування за законопроєкт.
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Незабаром після того як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні. У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою й переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення у Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.
1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі й вони свідчать, що політику необхідне лікування у багатопрофільній клініці в ЄС або США.
6 березня 2023 року Саакашвілі заявив, що його засудили до тюремного ув'язнення на вимогу президента Росії Володимира Путіна. Він вважає, що його партія ЄНД програла парламентські вибори у 2012 році й втратила владу внаслідок втручання Росії. За словами Саакашвілі, перші обвинувачення проти нього висунули, коли він став головою адміністрації Одеської області й зупинив там експансію РФ. Експрезидент заявив, що зараз Грузія "належить російському олігарху й нею керує середньовічний феодал".