Голова ДФС Мельник: Ми здатні побудувати роботу правоохоронної системи на основі комплексної аналітики і ризик-орієнтованої моделі

Мельник розповів про запровадження аналітичного підходу в роботу правоохоронних органів
Фото: Вадим Мельник / Facebook
В Україні необхідно запроваджувати аналітичний підхід Intelligence Led Policing (ILP) у роботу правоохоронних органів, переконаний голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник.

В інтерв'ю "РБК-Україна" Мельник підкреслив, що цей підхід є в концепції роботи Бюро економічної безпеки, запуск якого заплановано на кінець вересня.

"ILP – це сучасна модель правоохоронної діяльності, яка покликана прогнозувати ризики та впливати на дії й рішення. Як для практика для мене найважливіше, щоб модель роботи давала мені чіткі відповіді на два основні запитання: що розслідувати та як розслідувати. ILP дає відповіді на обидва. [...] ILP ставить кримінальний аналіз у центр правоохоронної діяльності. Традиційно правоохоронці працюють, реагуючи на інциденти, що вже сталися. ILP є альтернативою, що дозволяє події прогнозувати та випереджувати, і робить це саме на основі комплексного аналізу великих масивів даних. Ми цілком здатні відповісти на сучасні виклики, адаптувати кращі світові практики до наших умов, побудувати роботу правоохоронної системи на основі комплексної аналітики та ризик-орієнтованої моделі", – сказав Мельник.

Голова ДФС зазначив, що саме цю модель покладено в основу роботи БЕБ відповідним законом.

"На мою думку, не просто можна, а необхідно застосовувати системну аналітику в правоохоронній діяльності у сфері економічної безпеки країни, і закон про БЕБ надає необхідний інструментарій для цього", – додав очільник ДФС.

"Як це працюватиме на прикладі безпеки в економічній сфері? Головне завдання майбутнього бюро – на стратегічному рівні визначити найбільші загрози економіці держави. Оцінити ризики за ступенем небезпеки, спроможності їм протистояти, виявити власні слабкі місця. У підсумку у БЕБ розумітимуть, куди саме спрямувати основні ресурси, швидко і точно плануватимуть правоохоронні заходи для протидії найбільшим ризикам", – підкреслив Мельник.

У закон про БЕБ закладено два концептуальні аспекти, додав голова ДФС.

"По-перше, це аналітика, а потім слідча дія. Аналітики даватимуть рекомендації, як виявити нелегальний бізнес, його локацію, принципи роботи і як його ліквідувати (у законодавчий чи силовий спосіб). По-друге – це знищення системних кримінальних проявів (центри мінімізації, центри "скруток" щодо ПДВ). Звісно, стратегічний аналіз не виключає аналітичної роботи на оперативному та тактичному рівнях. Навпаки, він суттєво удосконалить і полегшить цю роботу, – резюмував він.

Контекст:

Мельника призначили на посаду керівника Державної фіскальної служби в грудні 2020 року.

Закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила у другому читанні 28 січня 2021 року. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня.

Запустити БЕБ мають не пізніше ніж 25 вересня.

Мельник бере участь у конкурсі на посаду голови БЕБ, він увійшов до переліку 12 претендентів, яких допустили до наступного етапу. Усього на конкурс заявки подало 59 учасників.