Глави МЗС країн Євросоюзу обговорять пересування військ РФ біля кордонів України

Стано повідомив, що ЄС і надалі стежить за ситуацією
Фото: EPA
Міністри закордонних справ країн ЄС 15 листопада обговорять пересування російських військ на кордоні з Україною. Про це повідомив речник Європейської служби зовнішніх зв'язків Петер Стано на брифінгу 12 листопада, відео опублікували на аудіовізуальному порталі ЄС.

За словами Стано, ЄС і надалі стежить за ситуацією.

"Відбудеться ще одне обговорення [нарощування РФ військ біля кордону з Україною] на рівні міністрів закордонних справ під час зустрічі, запланованої на понеділок. Це також можливість побачити, чи мають міністри зробити якісь кроки у цьому напрямі... Інформація, яку ми дістали наразі, досить тривожна. Ми також проводимо обговорення та інформаційні обміни з партнерами, зокрема, з трансатлантичними – США – але також із Великобританією та іншими, щоб бачити, як розвивається ця ситуація, і ми розглядаємо, які подальші кроки можуть бути необхідними",  заявив він.

Контекст:

Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей,  з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти та докази.

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх нібито залучено до навчань. 22 квітня він заявив, що поставленої мети досягнуто і що з 23 квітня війська починають повертатися до пунктів постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які використовуватимуть у навчаннях у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково відвела військовослужбовців із окупованого Кримуале на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовцівале вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.

30 жовтня американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.

1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не сталося. У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.

5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. За його даними, російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.

6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордону України.

8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

США попередили Росію про ймовірні наслідки через концентрацію її військ на кордоні з Україною.