Главред "ГОРДОНа" Бацман про тарифи: Сьогодні український народ – як дохла корова, яку всі доять, але вона ще може брикнути
В Україні необхідно терміново знизити тарифи для населення і зайнятися відновленням інфраструктури, вважає головний редактор інтернет-видання "ГОРДОН" Олеся Бацман.
Підвищення тарифів на комунальні послуги стало найпростішим рішенням для влади, оскільки інші способи підтримати економіку і виконати вимоги МВФ були їй невигідні. Про це розповіла в ефірі телеканалу NewsOne головний редактор інтернет-видання "ГОРДОН", політичний оглядач і журналіст Олеся Бацман.
"Сьогодні український народ – як та дохла корова, яка вже фактично на грані смерті, а її доять, доять, доять. У жодній країні світу немає таких тарифів відносно рівня доходів. І сьогодні, коли в країні ось така "же", нас іще й тарифами добивають. А ця корова, хоч вона вже і дохла, в якийсь момент може сильно брикнути", – заявила вона.
Журналістка вважає, що і попередній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, і нинішній – Володимир Гройсман – пішли шляхом підвищення тарифів, щоб не займатися виведенням економіки з тіні.
"Якщо Гройсман хоче увійти в історію як прем'єр-міністр, якого будуть згадувати із вдячністю, а не з прокльонами на устах – не тільки Гройсмана, адже це почав Яценюк, і вся влада продовжує цю тенденцію – потрібно терміново знижувати тарифи і займатися інфраструктурою та латанням дірок. А де взяти гроші – це зрозуміло. Просто треба менше красти. За оцінками експертів, якщо перекрити всю контрабанду в Україні, країна отримає плюс півтора своїх бюджета на рік. Якщо навести порядок на ринку бурштину, ми до бюджету отримаємо $7 млрд на рік. І таких напрямів маса, просто потрібно навести порядок. В Україні гроші є", – стверджує Бацман.
Вона додала, що екс-міністр економіки Сергій Терьохін пояснив, як на переговорах із Міжнародним валютним фондом виникає тема підвищення тарифів та пенсійного віку.
"Як це зазвичай відбувається? Сідають наша делегація і делегація МВФ. Обговорюється розмір траншу, і МВФ каже: "Хлопці, а як віддавати будете? Покажіть, будь ласка. У вас на газовому ринку є великі зловживання, може, ви там наведете порядок, приберете ось цих людей, перекриєте – і віддасте? До бюджету піде багато грошей". Наші хлопці кажуть: "Ні-ні-ні, почекайте, це складно, тому що цих прибрати важко, це довести важко, ці люди впливають на інші сфери. Давайте ми просто вік пенсійний підвищимо?" – "Ну давайте". "А давайте, якщо цього не вистачає, ми ще тарифи підвищимо?" – "Ну давайте", – розповіла журналістка.
У березні 2015 року був підписаний меморандум між Україною і МВФ про економічну і фінансову політику, яку країна повинна проводити в межах програми розширеного фінансування Extended Fund Facility (EFF). У ньому зазначено, що Україна має в кілька етапів підвищити вартість газу для населення до економічно обґрунтованого рівня.
Із квітня 2015 року відбувається поетапне підвищення тарифів на електроенергію і газ.
У червні 2016 року Нацкомісія з питань регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг затвердила підвищення тарифу на теплову енергію та послуги центрального опалення для населення. З липня того ж року тарифи на тепло для населення підвищилися майже вдвічі: з 534 до 1043 грн за 1 Гкал.
Із 1 квітня 2017 року ціни на газ для населення можуть зрости ще на 40%, якщо не будуть продовжені покладені на НАК "Нафтогаз України" спеціальні зобов'язання з продажу газу для населення на пільгових умовах, розповів головний комерційний директор корпорації Юрій Вітренко. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман у відповідь заявив, що не допустить підвищення, а "ті, хто заявляють про можливе зростання цін на 40%, мають або відповідально працювати, або писати заяву про звільнення".
Із 1 березня 2017 року в Україні вчергове піднялися тарифи на електроенергію. Подорожчання передбачене постановою Національної комісії з питань регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг України №220 від 26 лютого 2015 року.