Головред "ГОРДОНа" Бацман: У програми Шустера – недосяжний рейтинг. Вище за ці десять років не домоглося жодне політичне ток-шоу

Олеся Бацман: Кайф від прямоефірного мовлення українські журналісти понесли в маси з подачі Шустера
Фото: Alesia Batsman / Facebook

У журналістському середовищі замість корпоративної солідарності процвітають заздрість, агресія або у кращому разі "гордовитий пофігізм", заявила головний редактор інтернет-видання "ГОРДОН" Олеся Бацман, коментуючи обговорення закриття телеканала Савіка Шустера.

Більшість представників українських медіа не готові підтримати своїх колег у важкі часи та не хочуть хвалити один одного за успіхи, написала у своєму Facebook головний редактор інтернет-видання "ГОРДОН" Олеся Бацман. Так журналістка відреагувала на обговорення у професійному середовищі закриття телеканала Савіка Шустера та Павла Єлізарова 3S.tv.

"Мене завжди страшно дивувало, що в нашому журналістському середовищі замість корпоративної солідарності одне щодо одного процвітають заздрість, агресія або у кращому разі гордовитий пофігізм. У своєму оці й колоди не видно, а ось за будь-який промах (або протилежну думку) конкурента готові на шматки розірвати на Facebook. Особливо хворобливих форм ця тенденція набуває, коли мова йде про самодостатніх й успішних журналістів", – написала вона.

Головред уважає, що такі стосунки між журналістами завдають шкоди всій медіаспільноті.

"Замість того, щоб порадіти, повчитися, заступитися або – страшно сказати – похвалити колегу, більшість наших медійників дістають з себе какашки і намагаються ними рясно закидати більш талановитого і популярного. І це навіть не містечковість, це отрута, яка, перебуваючи всередині, рано чи пізно роз'їсть саму посудину... Тим цінніші слова підтримки, висловлені всіма добрими людьми особливо в ті хвилини, коли тобі погано", – переконана журналістка.

Бацман написала, що знайома із Савіком Шустером із 2006 року, шість років працювала в його команді. Вона пояснила, у чому, на її погляд, полягає внесок Шустера у розвиток українського суспільства.

"Формат політичного ток-шоу в Україну приніс він. Тут, думаю, пояснювати не потрібно. Напевно, багато хто пам'ятає його слоган "Прямий ефір – це свобода". Але для України прямим ефіром став Шустер. Бо кайф від прямоефірного мовлення українські журналісти понесли в маси з його подачі. Те, що політики – не рожеві гранітні зірки на голлівудській Алеї слави, а звичайні люди (а часто просто людці), Україна дізналася завдяки щоп'ятничним багатогодинним прямим ефірам. Проблема малоосвіченого, невихованого, суперечливого та продажного політичного істеблішменту в повний зріст позначилася на програмах Шустера", – перелічила вона.

Авторка підкреслила, що аудиторія Шустера прив'язана саме до нього, а не до телеканалів, на яких виходили його програми.

"За свої десять років в Україні Савік змінив практично стільки ж каналів. І що унікально – аудиторія слухняно ходила за ним на будь-який канал. І та, яка його любила, і яка ненавиділа теж. Шустер рівнозначно успішний як у ток-шоу, так і у військовій міжнародній репортажній журналістиці. За величезної кількості різноманітних лекцій і майстер-класів для журналістів-початківців на жодному з таких зібрань я не бачила прізвища Шустера. Не кличуть? Зате спікерами там найчастіше виступають ті, чиї прізвища навіть гугл насилу згадує. А потім ми скаржимося, що калібр нових журналістів усе дрібніший і дрібніший..." – написала Бацман.

Вона підкреслила, що без такого бізнес-партнера, як Павло Єлізаров, телеканал 3S.tv не з'явився би.

"Окремо хочу сказати про Павла Єлізарова. Савік давно мріяв запустити свій канал. І тільки завдяки Павлу ці мрії оформилися спочатку в реальну автономну студію-продакшн, а потім і в тв-канал. Я не знаю, звідки Єлізаров бере енергію, ідеї, терпіння і ще раз терпіння (можливо, з тієї ж тумбочки, з якої дістав купу власних грошей, щоб канал увесь цей час функціонував), але дружбою з таким партнером Шустеру треба дорожити і триматися разом. І канал обов'язково буде", – уважає головний редактор "ГОРДОНа".

Досягти таких рейтингів не вдалося жодному політичному ток-шоу в Україні, тому Шустер напевно повернеться в ефір, уважає вона.

"А тепер питання: чи повинні такі люди робити українське телебачення? Однозначна відповідь – так. Тільки такі і повинні: не випадкові пасажири та ремісники, а професіонали. І останнє. Коли Дмитро Гордон запитав Валерія Лобановського, чому "Динамо" виграло, але показало "не досить гарну гру", Валерій Васильович відповів: "Результат на табло". У програми Шустера – недосяжний рейтинг. Більшого телеперегляду за ці десять років не домоглося жодне інше українське політичне ток-шоу", – резюмувала Олеся Бацман.

28 лютого бізнес-партнер журналіста Савіка Шустера і гендиректор каналу 3S.tv Павло Єлізаров повідомив, що телеканал припиняє мовлення.

У 2015 році Шустер став співвласником телеканала 3S.tv. 1 грудня 2016 року 3S.tv офіційно заявляв про припинення своєї діяльності з 1 січня через фінансові проблеми. Керівний партнер телеканала Павло Єлізаров тоді додав, що 3S.tv залишиться в ефірі, якщо збере $10 млн.

Вдалося отримати тільки $500 тис. – їх перерахував меценат з-за кордону, який був готовий виділити телеканалу $1 млн. Але керівництво каналу вирішило не приймати другу половину суми, поки не зібрана частина грошей на роботу каналу у 2017 році. $10 млн, за словами Єлізарова, вистачає на рік утримання таких телеканалів, як "112 Україна" або NewsOne.