Головред Центру журналістських розслідувань: Головний бенефіціар збоїв у роботі "департаменту війни" і підвішування в повітрі Мамедова – це Росія
Департамент щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту після усунення від його керівництва заступника генпрокурора України Гюндуза Мамедова не зможе й далі працювати. Про це заявила у своїй колонці, опублікованій 5 липня на ZN.UA, головна редакторка Центру журналістських розслідувань Валентина Самар.
Вона підкреслила, що Мамедов регулярно зазнавав атак "від брудних медійних вкидів, що розганяються ботофермами, до блокування роботи, а тепер уже і відсторонення від керівництва департаментом".
"У всій країні наразі немає керівника, який міг би без негативних наслідків для діяльності департаменту замінити Мамедова. Бо "департамент війни" – це його дітище. Він його архітектор, ідеолог і розробник стратегій та методик розслідування воєнних злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях в умовах збройного конфлікту", – написала Самар.
За її словами, цих злочинів не розслідували з такою кваліфікацією до того, як Мамедов очолив прокуратуру АР Крим.
"Головний бенефіціар усіх цих збоїв у роботі "департаменту війни" і підвішування у повітрі Гюндуза Мамедова та його команди – це Росія. Їй це вигідно і корисно, більш того, її вуха у даній ситуації лише пушком виглядають. Їх там, типу, немає. На авансцені тільки наші українські таргани. Але відповідальність за увесь цей скандал, що виходить уже за межі країни, лежатиме на президенті [України Володимирові] Зеленському. Чим зовсім чомусь не переймаються ті, хто думає, що своїми діями зараз йому догоджають", – підкреслила головна редакторка.
Контекст:
Департамент злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, створили у 2019 році у структурі Генпрокуратури, а потім він продовжив свою роботу і в Офісі генпрокурора.
Він займається справами про незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби у збройних силах країни-окупанта, мілітаризацію дітей, використання заборонених засобів ведення війни тощо.
Також департамент координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварію MH17 на Донбасі, Іловайську і Дебальцевську трагедії, захоплення моряків у Керченській протоці, збиття українського пасажирського літака в Ірані.
Ініціатором та ідеологом створення цього підрозділу на центральному рівні був Мамедов. У його ж підпорядкуванні донедавна і був цей департамент. 30 червня стало відомо, що департамент забрали у Мамедова і перепідпорядкували іншому заступнику генпрокурора Максиму Якубовському. Тепер за Мамедовим залишається тільки департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству.
Усунення Мамедова від департаменту щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту, стане подарунком для ворогів України. Про це 2 липня заявив глава Української Гельсінської спілки Олександр Павліченко.