Гончаренко розповів, що президент ПАРЄ поскаржився на нього через український прапор. У мережі влаштували флешмоб на підтримку нардепа

Гончаренко продемонстрував український прапор під час виступу в ПАРЄ
Фото: Олексій Гончаренко / Facebook
Народний депутат від "Європейської солідарності" і постійний член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи Олексій Гончаренко розповів "Радіо Свобода" 27 квітня, що регламентний комітет ПАРЄ вирішив позбавити його права голосу в асамблеї на три місяці за зверненням президента організації через скаргу голови російської делегації Петра Толстого.

"Пан Толстой подав заяву на пана президента ПАРЄ через відео моє про нього і через мій виступ у дебатах по [російському опозиціонеру Олексію] Навальному, де я кажу про Путіна, що він вбивця... Він подав відповідну скаргу на мене до президента. Він міг ніяких дій не робити, але президент звернувся до регламентного комітету, і ось регламентний комітет прийняв рішення", – сказав Гончаренко.

За словами нардепа, сам Дамс подав на нього дві скарги. Одна стосується виступу парламентарія, під час якого він показав прострелений український прапор, друга – запитання канцлерці Ангелі Меркель (він запитував, чи вважає вона Путіна вбивцею).

Гончаренко вважає, що нічого не порушив в обох випадках.

"Питання, вбивця чи Путін – що це порушує? Це навіть не твердження, а питання, і, до речі, пані Меркель жодним чином цим питанням не обурювалася, вона ні на що не скаржилася, вона відповіла на нього по-своєму. Що стосується національного прапора – немає жодних заборон на демонстрацію будь-якої символіки, тим більше що йдеться не про якийсь плакат чи ще щось, і не про щось образливе, шокуюче, а про прапор країни, яку я представляю", – пояснив нардеп.

У Facebook Гончаренко 27 квітня попросив своїх прихильників залишати на сторінці ПАРЄ коментарі з хештегом #LetGoncharenkoSpeak, #putiniskiller і закликом "не боятися слухати Гончаренка".

"Скільки коштує "совість Європи"? Ви більше не бачите війни проти України? Хіба ви не бачите окупації Криму? Хіба ви не бачите, що Путін – вбивця? Не бійтеся правди", – ідеться в коментарі, який Гончаренко запропонував залишати під постами на сторінці ПАРЄ.

За 20 годин після публікації повідомлення нардепа користувачі залишили понад 2 тис. коментарів на сторінці асамблеї, поінформував він у Facebook, опублікувавши скріншоти.

Контекст:

Гончаренко є членом постійної делегації в ПАРЄ. Він входив до складу делегації і в попередньому скликанні Ради.

20 квітня Гончаренко приніс на сесію ПАРЄ прострелений прапор України. Президент асамблеї Рік Дамс зупинив його виступ і пригрозив дисциплінарними санкціями. Український нардеп заявив про подвійні стандарти організації.

27 квітня Гончаренко повідомив, що його позбавили слова в ПАРЄ на три місяці через донос Толстого.

"Тоді я назвав його антисемітом, українофобом і негідником. Також сказав про його царя [президента РФ Володимира] Путіна і про кімнату бруду в палаці в Геленджику, де насправді є місце для Толстого", – написав нардеп.

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – одразу після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі. 2017 року Росія зупинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (майже €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації.

25 червня 2019 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про зміну характеру санкції механізму, яка дозволила Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималося – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї.

28 січня 2021 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, якою підтвердила повноваження російської делегації, не вводячи проти неї жодних санкцій. Напередодні моніторинговий комітет ПАРЄ відхилив усі пропозиції, внесені українцями правки в рішення про неможливість санкцій щодо Росії. Єдину правку, яку рекомендували до схвалення, внесено від імені регламентного комітету, у ній підкреслюють незаконність анексії Криму.