Гордон про пресмарафон Зеленського: Говорив він, а соромно було мені
Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон заявив 26 листопада в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна", що був розчарований пресмарафоном президента України Володимира Зеленського, оскільки той "перестав бути цікавим і не формулює сенсів".
"Найяскравіше враження від пресконференції для мене особисто – колір волосся журналістки Соні Кошкіної. Він був дуже яскравим. На відміну від решти, що там відбувалося. То був театр одного актора, театр дуже непереконливий. На відміну від актора Володимира Зеленського, який виблискував у "Кварталі 95", якого ми так любили, яким ми так захоплювалися, сьогодні на сцені був дуже посередній актор, який брехав, постійно брехав (і це було видно неозброєним оком), був агресивним, вступав у суперечку із журналістами, чим просто применшував себе", – поділився враженнями Гордон.
Він наголосив, що президент не має вступати в суперечки із журналістами і розмовляти з ними в такому тоні. Як приклад Гордон навів розмову Зеленського та ведучого Савіка Шустера.
"Мені здалося, що президент говорив із ним в абсолютно неприпустимому тоні. Ця людина принесла в Україну свободу слова. Завдяки цій людині всі українці побачили, якою є політика насправді. Завдяки цій людині стало можливим пробудження самосвідомості українців. Президентом Зеленський став також завдяки Шустеру, бо якби Савік не вніс у культуру українців свободу слова, не вдалося б хлопцю з народу стати президентом України. Тому вважаю, що розмовляти з європейцем за духом та відчуттями так, як розмовляв президент, неприпустимо", – сказав Гордон.
Він зазначив, що Зеленський неодноразово повторював на пресмарафоні фразу "я президент".
"Мені здається, він сам ще в це не вірить. Він хоче себе переконати, що він президент. Крім того, поганий тон, недоречні посмішки, він почувався не у своїй тарілці... Мені було соромно, я вам чесно скажу. Говорив він, а соромно було мені, – зазначив Гордон. – Я чекав, коли він щось скаже про мене. Зрештою дочекався. Він про мене сказав, що Гордон "викидається зі штанів": "Не має йти Зеленський у президенти! Не має, не має, не має!" Чотири рази повторив "не має". Володимире Олександровичу, я не викидаюся зі штанів. Штани на місці, все гаразд. Я просто вашу честь рятую. Ви сказали, коли йшли у президенти: "Я йду на один строк". Порядні люди виконують обіцянки. Які можуть бути розмови сьогодні про другий строк Володимира Зеленського?"
Гордон сказав, що розцінює пресконференцію президента "як глибоку особисту трагедію".
"Він був улюбленцем усієї країни. Ми всі його любили. Яскрава, харизматична, цікава, красива, талановита, сліпуче, оглушливо талановита людина, добре вихована, приємна в усіх сенсах, з якою було приємно перебувати поряд, тому що від неї віяло позитивною енергією. Сьогодні від нього йде негативна енергія. Ця посада його розклала. Вона привела його в стан внутрішнього дискомфорту. Вона його обтяжує, вона йому заважає. І впала мені в очі ця публічна самота президента", – сказав Гордон.
Він нагадав, що у 2019 році підтримував бажання Зеленського балотуватися у президенти.
"Найрозумніша людина в нашій країні – це дружина президента Олена Зеленська, яка єдина [з оточення Зеленського] була категорично проти того, щоб він ішов у президенти. Єдина! Вона виявилася найрозумнішою людиною. Моя думка була, що Зеленський має йти в президенти та має стати президентом, бо інакше президентом стане [п'ятий президент України Петро] Порошенко. А це була б найглибша трагедія для країни. Я і зараз вважаю: те, що Зеленський став президентом, – добре, але те, як він поводиться на посаді президента, – це глибока трагедія не тільки його, а й України", – наголосив журналіст.
Він також звернув увагу, скільки часу на пресмарафоні Зеленський присвятив бізнесмену Рінатові Ахметову. Глава держави, зокрема, заявив, що на початку грудня нібито готують державний переворот за участю Ахметова. Бізнесмен назвав звинувачення президента "суцільною брехнею".
"Я взагалі людина незаздрісна. Але я сьогодні позаздрив одній людині – Рінатові Ахметову. Він дуже багато про нього говорив... Якщо Ахметов готував змову, як каже Володимир Зеленський, заарештуйте його негайно! Заарештуйте Порошенка! Зеленський сказав, що він здав Донбас, – треба заарештувати. Арештуйте [колишнього секретаря РНБО Олександра] Турчинова! Зеленський сказав, що він здав Крим, – заарештуйте! І залишиться [народний депутат від "Слуги народу"] Коля Тищенко, якому кинули на посилення чудового [колишнього журналіста] Сергія Лещенка. У них там зараз цвіт професіоналізму. Там зібралися самі професіонали. Вони доведуть Зеленського до цугундера. Усі хором. Він просто не розуміє, що робить. Не знаю, чим його взяв [глава Офісу президента Андрій] Єрмак, але думаю, що Єрмак – розумна людина, яка відокремила Зеленського від усіх інших. Усі інші, яких ми там бачимо, практично всі, – це нижче від плінтуса. І оточувати себе такими людьми – це жахливо", – вважає журналіст.
Він розповів, що намагався з'ясувати, через що почався конфлікт між Зеленським та Ахметовим. Річ не в бізнесі, сказав журналіст, пославшись на інформацію, одержану, зокрема, з Офісу президента.
"Мене цікавила причина глибокого конфлікту між Зеленським та Ахметовим. Кажуть, мовляв, вплив на бізнес, депутатів. Ні, це все нісенітниця. Кілька людей з Офісу президента мені сказало, що Володимир Зеленський вимагав від Ріната Ахметова. Можна запитати про це, напевно, і в Зеленського, і в Ахметова, мені сказали, що спочатку він вимагав прибрати Шустера, далі – не запрошувати Гордона, не показувати [народного депутата, колишнього спікера Верховної Ради Дмитра] Разумкова, не показувати програми про офшори [Зеленського] та вагнерівців. Після того, як Ахметов це відхилив, почався конфлікт. Саме це була причина конфлікту, а не усі фінансові питання", – сказав журналіст.
Раніше цього тижня Гордон розповів, що розчарувався у президенті Зеленському. Він сказав, що публічно агітував голосувати за Зеленського, сподіваючись, що той швидко здійснить необхідні реформи. Але впродовж двох із половиною років президентства Зеленського, на думку журналіста, в Україні "не було проведено жодної помітної реформи, навіть не стартувала боротьба з корупцією, ми спостерігаємо тільки ще більшу концентрацію влади навколо Офісу президента і тиск на свободу слова". Гордон сказав, що Зеленський "для нього помер" і більше він йому не цікавий.
Контекст:
Зеленський є засновником студії "Квартал 95", до обрання президентом був її художнім керівником. Його обрали президентом 21 квітня 2019 року, а обійняв посаду він 20 травня. У другому турі виборів за Зеленського віддало голоси 73,22% виборців, за його суперника, п'ятого президента Порошенка – 24,45%.
Під час передвиборчої кампанії та після обрання президентом Зеленський говорив, що планує обіймати свою посаду один строк. "Я казав, що йду на один термін. Я вже відчуваю, що в мене дуже мало часу", – сказав він у вересні 2019 року.
Однак на пресконференції у травні 2020 року він не відкидав, що йому забракне однієї президентської каденції для виконання всіх передвиборчих обіцянок, а у жовтні 2021 року сказав, що ще "нічого не вирішив щодо другого терміну".
За словами Єрмака, із питанням про другий строк Зеленський визначиться ближче до закінчення його першої каденції.
На пресмарафоні 26 листопада Зеленський повторив, що ще не визначився, чи балотуватиметься на другий строк. "Я не прийняв це рішення. Це рішення не буде пов'язане з форматом майбутньої коаліції, це буде пов'язане з підтримкою моєї особистості народом України. Не з маніпуляційними рейтингами. Вони є різні", – сказав він.
Згідно з результатами опитування, проведеного Центром Разумкова 11–17 листопада, Зеленського готові підтримати на виборах 25,2% українців, які мають намір брати участь у голосуванні та визначилися з вибором. Разом із ним у другий тур виходить Порошенко, за якого готові проголосувати 17,5% опитаних.